Унгарското министерство на икономиката във вторник представи план за замяна на референтния за банковите кредити лихвен процент, като след съобщението форинтът и акциите на най-големия кредитор в страната поевтиняха, предава Bloomberg.
Унгарската валута отслабна с цели 0,5% до 385,3 форинта за евро, достигайки петседмично дъно, а книжата на OTP Bank поевтиняха с 3,2% - най-големия спад в цената от септември насам, след предложението, което рискува допълнително да засили напрежението между властта и централната банка.
Двама представители на Министерството на икономиката предложиха промяна на основния лихвен процент, използван от търговските банки за определяне на лихвите по заемите, които обикновено се начисляват чрез добавяне на марж към междубанковия лихвен процент Bubor.
Вместо това те препоръчват да се използва доходността по държавните облигации със същия срок като фиксираните лихви по кредитите, показва статия на уебсайта Portfolio, публикувана в понеделник. Процентът Bubor се влияе от основния лихвен процент на централната банка и заради това е твърде висок, заявиха Бенс Герлаки и Тамас Балас.
Последното предложение на Министерството е равносилно на „опит за разхлабване на условията за кредитиране чрез регулаторни средства, заобикаляйки решенията на централната банка“, коментира анализаторът на UniCredit Естер Гаргян във вторник.
Планът е следващата стъпка от вербалната и регулаторна намеса на правителството в паричната политика, която се определя от централната банка.
От кабинета настояваха за по-бързо понижение на лихвените проценти, за да бъде стимулиран икономическия растеж, въпреки обвиненията на критиците, според които правителството нарушава въздействието на промените на паричната политика със своите ходове.
Въпреки че дневното движение на форинта е в съответствие с основния регионален аналог – полската злота, валутата на Унгария се представи значително по-слабо през изминалата седмица на фона на разговори за по-бързо разхлабване на паричната политика и продължаващо разминаване с Европейския съюз по въпроса с помощта за Украйна.
„Регулаторната намеса може да натежи върху оценката на риска на Унгария“ и също така би „предизвикала отлив на инвестиции в местни акции“, прогнозира UniCredit.
Текущата доходност по 3-месечните държавни облигации е с повече от 2 процентни пункта под междубанковия лихвен процент, тъй като е "повлияна от фактори на търсенето и предлагането на слаб пазар, на който преобладават местни инвеститори ", заяви UniCredit. Следователно изпълнението на плана би довело до ефективно понижение на лихвения процент по кредитите, в случай че търговските банки не компенсират това чрез увеличение на рисковите премии, обобщиха от банката.