Централната банка на Норвегия повиши след първото заседание на своя нов гуверньор Ида Волден Бахе основния си лихвен процент с 25 базисни пункта до 3,0% в четвъртък, както очакваха почти всички икономисти, анкетирани от Ройтерс, и заяви, че има намерение да го повиши още веднъж през май, а през лятото да достигне 3,5%.
От 26 предварително анкетирани икономисти 25 очакваха увеличение с 25 базисни пункта в четвъртък, а един заложи на увеличение с 50 пункта.
При предишното заседание, последното за вече бившия гуверньор Ойстейн Олсен, който напусна позицията в края на февруари, регулаторът остави лихвения процент без промяна, но заяви, че планира повишение на показателя през март.
„Съществува значителна несигурност относно бъдещото развитие на икономиката, но ако събитията се развият според сегашните ни очаквания, основният лихвен процент ще бъде повишен допълнително през май", каза сега в изявление управителят на Norges Bank.
"Има значителна несигурност относно бъдещото икономическо развитие, но ако то отговори на сегашните ни очаквания, основният лихвен процент ще бъде допълнително повишен през май", каза в изявление управителят на норвежката централна банка Ида Волден Бахе.
„Прогнозата за основния лихвен процент е преразгледана в посока нагоре спрямо декемврийския доклад за паричната политика и е за повишаване на основния лихвен процент до около 3,5% през лятото", заявиха от Norges bank.
Основната годишна инфлация в Норвегия, която изключва сезонно колебливите цени, като тези на енергията, е възлизала на 5,9 на сто през февруари, в съответствие с декемврийската прогноза на централната банка. Показателят обаче отчита спад от пика си от 6,4 на сто през януари, като ценова война между супермаркетите облекчава част от инфлационния натиск. Новият управител на Норвежката централна банка Ида Волден Бахе. Fredrik Solstad/Bloomberg
"Ако инфлацията спадне с по-бързи темпове или безработицата се повиши повече от прогнозираното, лихвеният процент може да бъде по-нисък от прогнозирания", посочват експертите на банката.
Норвежката валута - кроната, се повиши за кратко до 11,25 крони спрямо еврото, но по-късно се успокои и се търгуваше на ниво от 11,29 крони за евро.
Централните банки в световен мащаб се опитват да „охладят" нарастващите цени в резултат на пандемията от COVID-19 и войната в Украйна.
По-рано днес Швейцарската централна банка (SNB) повиши основната си лихва с 50 базисни пункта и сигнализира за още увеличения, възобновявайки битката си с инфлацията само дни след като кризата с втората по големина банка в страната се превърна в епицентъра на световните финансови сътресения. Ден по-рано Федералният резерв вдигна лихвите с четвърт пункт, а през миналата седмица Европейската централна банка повиши лихвите с 50 пункта.