IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Фед ще продължи да вдига лихвите, но не е наясно точно с колко

Централните банкери в САЩ не могат да гарантират, че инфлацията ще се забави без рецесия

12:09 | 20.08.22 г.
Снимка: архив Ройтерс
Снимка: архив Ройтерс

Федералният резерв трябва да продължи да повишава разходите по заемите, за да охлади високата инфлация, заявиха редица служители на централната банка тази седмица, цитирани от Ройтерс. Скоростта и размерът на увеличението обаче остават предмет на обсъждания.

Гуверньорът на Фед в Сейнт Луис Джеймс Булард, който беше сред водещите поддръжници на решението на централната банка на САЩ за по-мощен отговор спрямо бързо нарастващия ценови натиск, заяви, че предвид настоящата сила на икономиката е склонен да подкрепи ръст на лихвите от 75 базови пункта през септември.

“Наистина не виждам защо да отлагаме увеличенията на лихвите за следващата година”, заяви Булард пред Wall Street Journal. Той добави, че би искал референтният овърнайт лихвен процент да достигне целеви диапазон от 3,75-4% до края на тази година. Лихвеният процент на Фед в момента е 2,25-2,5%.

По-рано в четвъртък управителят на Фед Сан Франциско Мери Дейли посочи, че повишаването на лихвените проценти с 50 или 75 б.п. на следващото заседание на централната банка през септември би било „разумен начин“ лихвите по краркосрочните заеми да достигнат „малко над“ 3% до края на тази година и да се повишат допълнително през 2023 г.

Точният темп ще зависи от данните за заетостта, които показват бърз растеж през последните месеци, и инфлацията, обясни Дейли пред CNN. Нивото на инфлацията остава над три пъти по-високо от целта на Фед.

Данни от четвъртък показаха спад в броя на американците, които търсят обезщетения за безработица. Това дава още доказателства, че с изключение на охлаждащия се жилищен пазар, икономиката остава силна въпреки най-агресивния кръг от повишения на лихвените проценти след 80-те години на миналия век.

Очакванията на пазарите за намаляване на лихвите са „определено преждевременно“

Инвеститорите могат да получат по-добри насоки за вероятните действия на Фед през следващите месеци на 26 август, петък, когато гуверньорът Джером Пауъл ще изнесе дългоочакваната реч за икономическите перспективи на годишната конференция на глобалните централни банкери в Джаксън Хоул, Уайоминг.

Миналия месец Пауъл остави отворена възможността за друго „необичайно голямо“ увеличение на лихвените проценти на следващата среща на Фед. Той обаче също така заяви, че „вероятно ще бъде подходящо да се забави темпа на увеличенията“, за да се даде време на централните банкери да направят равносметка за това доколко по-високите разходи по заемите засягат икономиката.

Според Булард и Дейли Фед няма да промени бързо курса си. Булард определи очакванията на пазарите за намаляване на лихвите като „определено преждевременни“. Дейли заяви, че подкрепя стратегията „вдигане и задържане“.

„Най-лошото нещо, което може да се случи на бизнеса или на потребителите, е лихвите да се покачват и след това бързо да паднат... това просто предизвиква много предпазливост и несигурност“, каза Дейли.

Търговията с фючърси, обвързани с лихвените решения на Фед, предполага, че инвеститорите очакват повишаване на лихвите до диапазон 3,5-3,75% до март следващата година и понижение няколко месеца след това.

На отделно събитие гуверньорът на Фед в Канзас Естер Джордж посочи, че тя и нейните колеги ще продължат да обсъждат въпроса колко бързо да повишават лихвите, но че няма да спрат да затягат политиката, докато не бъдат „напълно убедени“, че инфлацията се забавя.

Поскъпването на американските акции може да се основава на прекалено оптимистичните очаквания, че инфлацията е достигнала пик и темпът на увеличаване на лихвените проценти ще се забави, добави тя.

Управителят на Фед в Минеаполис Нийл Кашкари, който е сред най-отявлените поддръжници на повишаването на лихвите, заяви, че централната банка трябва "спешно" да забави инфлацията. „Въпросът в момента е дали можем да забавим инфлацията, без да предизвикаме рецесия“, посочи той в рамките на събитие в Минесота. "Моят отговор на този въпрос е, че не знам", каза още Кашкари.

Още новини четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

Финанси виж още