Най-бързото поскъпване на еврото от десетилетие и половина насам набира инерция, като търговците залагат на преминаване към курс от 1,20 долара, а стратезите се опитват да актуализират прогнозите си, пише Bloomberg.
Общата европейска валута достигна най-високото си ниво от три години насам в края на миналата седмица, след като икономическата несигурност в резултат на търговската политика на САЩ повдигна въпроси относно традиционната роля на долара като убежище.
Три от всеки четири договора за опции, закупени в петък, са били за още поскъпване на еврото, показват данни на Depository Trust & Clearing Corporation. Трейдърите казват, че хедж фондовете се прицелват в движение до 1,20 долара. А стратезите на Mizuho International виждат все по-голяма вероятност валутата да удари това ниво – най-високото от средата на 2021 г. – през следващите месеци.
„Валутният пазар е с дълги позиции спрямо еврото, но структурните диверсификационни потоци ще направят това тема, към която мнозина ще скочат“, казва Джордан Рочестър, ръководител на макростратегията за Европа, Близкия изток и Африка (EMEA) в Mizuho International. „Моята прогноза за риск от повишение до 1,15-1,20 долара през тази година бързо се превръща в базов сценарий.“
Еврото се очертава като основен печеливш от слабото представяне на зелените пари, докато инвеститорите преоценяват ролята на долара в световната финансова система, след като американският президент Доналд Тръмп разтърси пазарите с въвеждането на мита и изведе търговската война с Китай на ново ниво. В петък германският министър на финансите заяви, че правителствата трябва да се възползват от възможността да дадат на еврото по-голяма тежест в световната търговия.
Сега стратезите преценяват накъде ще поеме общата валута след двудневния скок от почти 4% - от 1,10 долара до почти 1,15 долара. Към 13:30 ч. българско време еврото се търгува с повишение от 0,3% до 1,1391 долара.
Засега никой от 51-те анкетирани във валутната анкета на Bloomberg не прогнозира еврото да се изкачи над 1,15 долара през тази година, но двама европейски търговци очакват големи обеми до петък, чиято цел ще е възползване от по-нататъшното поскъпване на еврото. Хедж фондовете се насочват към движение до 1,20 долара през следващите три до шест месеца, казват те. Според данните на DTCC в петък са регистрирани вторите по големина обеми за опции върху еврото досега.
Позиционирането за засилване на еврото на пазара на опции рязко се ускорява. Т.нар. обръщане на риска – барометър за пазарните нагласи, който измерва търсенето на договори за покупка или продажба на валутата – се е увеличило през миналата седмица, като едноседмичните договори показват най-големия превес към поскъпване на еврото от пет години насам. Волатилността също се вдига, нареждайки се на трето място сред най-високите нива от 2010 г. насам.
Според данни на CFTC за позиционирането на еврото към 8 април трейдърите, използващи ливъридж, и институционалните трейдъри са били с най-много дълги позиции от шест месеца насам.
Структурни сили
В основата на ръста на еврото стоят няколко ключови структурни сили.
Допълнителните разходи, които се очакват от Германия след историческото разхлабване на фискалните ѝ правила, се възприемат като подкрепа за еврозоната в случай на глобален спад.
Същевременно митата – независимо от нивото, на което в крайна сметка ще бъдат определени – ще свият търговския излишък на Европа със САЩ, което означава, че по-малко приходи ще бъдат инвестирани обратно в доларови активи.
„Еврото изглежда ще пробие нива, които малцина биха предвидили в началото на годината. Големият въпрос за европейските трейдъри обаче е доколко засилването на валутата е добре дошло за централните банки в региона предвид факта, че те едва ли искат икономическите условия да се затягат, когато вече са разтревожени за перспективите за икономически растеж“, коментира базираният в Дубай макростратег Вен Рам.
Разбира се, не е ясно дали валутата може да запази темпа от последните дни.
Валентин Маринов от Credit Agricole нарича двойката евро-долар „прекомерно преизкупена“, а моделът за позициониране на френската банка е преминал към къса позиция за еврото.
А Ерик Нелсън, макростратег в Wells Fargo, предупреждава, че по-нататъшно засилване на еврото няма да мине без препятствия. Всяка ротация на резервната валута „се случва в продължение на месеци и тримесечия, а не на дни“, казва той.
Няма съмнение обаче, че валутата е наследила част от традиционната роля на долара като убежище, докато се засилват въпросителните за икономиката на САЩ, а оттам – и за зелените пари.
Някога третирано предимно като рисков актив, еврото напоследък се покачва при добри и лоши новини, посочва Ван Луу, глобален валутен ръководител в Russell Investments.
„Виждам структурна промяна, която благоприятства еврото в средносрочен план в контекста на това кое е сигурно убежище и кое не.“
преди 1 седмица Евро без долар не може да съществува. Който си въобразява противното, това си е негов проблем. А ако е пишман държавник, както нашите бабета, спукана е работата на тия, които зависят от тях. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица В еврозоната правителствата могат да прекратят причината за своя дълг и да го изплатят. Въведена е неправилност да няма необходима регулация на щети от проблемни дългове. За да се спаси, правителството ползва държавен дълг. С лошото поведение на държавната власт е невъзможно устойчиво развитие. Прилагането на Обща регулация на щети от проблемни дългове е условие за устойчиво развитие. Ако се реализираше полезната регулация на щети, правителствата от еврозоната нямаше да имат сегашния дълг. отговор Сигнализирай за неуместен коментар