Цената на петрола започва седмицата с лек ръст. Фючърсите върху сорта Брент поскъпват с 0,12% до 64,84 долара за барел, а тези върху американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) – с 0,15% до 61,59 долара за барел.
И двата контракта поевтиняха с около 10 долара за барел от началото на месеца заради високото напрежение в световната търговия, внесено от митата на президента на САЩ Доналд Тръмп, предава Ройтерс.
Goldman Sachs очаква средната стойност на Брента да бъде 63 долара, а на WTI - 59 долара до края на 2025 г. За 2026 г. банката предвижда цена на Брента от 58 долара, а на WTI - 55 долара.
Според анализаторите световното търсене на петрол през четвъртото тримесечие на 2025 г. ще нарасне само с 300 хил. барела на ден на годишна база, „предвид слабите перспективи за растеж“.
В петък Пекин увеличи митата си върху вноса от САЩ до 125%, отвръщайки на решението на президента Доналд Тръмп да вдигне налозите върху китайските стоки и повишавайки опасенията от търговската война, която заплашва да разклати световните вериги за доставки.
В събота Тръмп изключи от строгите мита смартфоните, компютрите и някои други технологични продукти, внасяни предимно от Китай, но в неделя министърът на търговията на САЩ Хауърд Лутник заяви, че в рамките на следващите два месеца ще бъдат въведени отделни налози за важни технологични стоки от азиатската страна, както и за полупроводниците.
Търговската война засили опасенията, че непродаденият износ може да продължи да понижава цените на китайските стоки на вътрешния пазар.
„Данните за инфлацията от Китай бяха прозорец към една икономика, която не е във форма за търговска борба. Потребителските цени се понижиха за втори пореден месец на годишна база, докато производствените цени отбелязаха пореден спад, възлизащ на 30%“, посочват експертите от Moody's Analytics.
Тъй като се очаква евентуален спад в търсенето, американските енергийни компании миналата седмица намалиха броя на петролните платформи с най-много за една седмица от юни 2023 г. насам, понижавайки общия брой на петролните и газовите платформи за трета поредна седмица, според Baker Hughes.
Потенциално подкрепяйки цените на петрола, министърът на енергетиката на САЩ Крис Райт заяви в петък, че Съединените щати могат да спрат износа на ирански петрол като част от плана на Тръмп за оказване на натиск върху Техеран във връзка с ядрената му програма.
Двете страни проведоха „положителни“ и „конструктивни“ разговори в Оман в събота и се договориха да се съберат отново следващата седмица за разговор, предназначен да разгледа ескалиращата ядрена програма на Техеран, съобщиха официални лица през уикенда.
*Данните са актуални към 9:00 ч. българско време.