Акциите на „Българска фондова борса“ АД (БФБ) са акция на седмицата на Investor.bg.
Акцията е една от само трите поскъпващи в състава на SOFIX за седмицата (с 0,64%) и е на шесто място по оборот (близо 146,6 хил. лева).
Тази седмица дружеството обяви, че оборотът за периода януари-март 2025 г. намалява в сравнение с януари-март 2024 г., въпреки ръста, отчетен през март спрямо февруари.
Общият оборот на БФБ през март достига над 82,1 млн. лева, което е с почти 72% повече в сравнение с февруари (над 47,8 млн. лева) и над два пъти повече в сравнение с януари (почти 34,3 млн. лева).
Оборотът за първото тримесечие на годината обаче се свива с 15% спрямо първото тримесечие на 2024 г. до над 164,2 млн. лева от над 193,3 млн. лева.
Най-голям принос за оборота имат т.нар. други инструменти на БФБ – над 38% от общия оборот, или малко под 31,4 млн. лева. На второ място по принос са облигациите с почти 26%, или малко над 21 млн. лева, следвани от сегмент „Стандарт“ с 18% и над 15,1 млн. лева.
Намаляват и сделките на борсата за първото тримесечие - с почти 13% през март спрямо февруари и близо 20% за първото тримесечие в сравнение с първото тримесечие на 2024 г.
„Шелли груп“ ЕД е най-ликвидната акция на БФБ през март с 523 сделки, следвана от „Адванс Терафонд“ с 245 и „Агрия Груп Холдинг“ с 222.
Заради масовите разпродажби на световните пазари, които засегнаха и българската борса, основният индекс SOFIX се върна на нива, последно отчетено към края на 2024-началото на 2025 г.
Най-сериозно пострада компанията, която е листната едновременно на БФБ и във Франкфурт – „Шелли груп“, заради изтеглянето на кеш от инвеститорите.