Wall Street отваря с мрачни настроения за пореден ден на фона на разразяващата се световна търговска война, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones се понижава с 1130 пункта или 2,8% след спада от 1679,39 пункта в четвъртък. Широкият пазарен показател S&P 500 спада с 3,2%, след като в предходната сесия загуби 4,84%. Технологичният измерител Nasdaq Composite изтрива 3,5% след понижението с 6% от вчера.
Това се случва след обявяването на нови вносни мита от президента Доналд Тръмп тази седмица. Агресивната му търговска политика засили опасенията за световна търговска война, която може да навреди на икономическия растеж.
Тръмп обяви единно мито от 10% срещу всички търговски партньори заедно с широко меню от т.нар. реципрочни налози, които вече предизвикаха ответни мерки от страна на Китай и други държави. През последните два дни Wall Street е в режим на разпродажби, като акциите се сриват, а инвеститорите се насочват към сигурността на фиксираната доходност.
Китайското министерство на търговията съобщи в петък, че ще наложи 34% данък върху всички американски продукти, считано от 10 април.
В резултат акциите на компании с голяма експозиция към Китай поевтиняват, като тези на Apple и Qualcomm са надолу с по 3%. Tesla загуби 3%, а Caterpillar - 6%. Цената на книжата на Nvidia спадна с 3%.
Акциите на банките също са на червено със засилването на опасенията за забавяне на американската икономика. Книжата на Morgan Stanley поевтиняват с 6%, а на Goldman Sachs - с 5,5%. Тези на Citigroup и JPMorgan Chase се сриват съответно с 6,6% и 5,1%, а на Wells Fargo - с 5%.
Вчера новият кръг мита на Тръмп доведе до най-лошия ден за Wall Street от 2020 г. насам. Индексът S&P 500 се върна към корекция, като спадът му е с около 14% от февруарския му исторически връх. Измерителят на компаниите с малка пазарна капитализация Russell 2000 се понижи с повече от 6% в четвъртък, превръщайки се в първия широко следен показател на американските акции, който навлезе в мечи пазар - спад от поне 20% от последния си връх.
Доналд Тръмп изглежда непоколебим пред реакцията на пазарите, като в петък написа в социалната мрежа Truth Social, че „политиките му никога няма да се променят“, като същевременно призова инвеститорите да влагат повече в САЩ.
Индексът Nasdaq Composite води пониженията тази седмица, спадайки със 7,8%, тъй като търговският план на държавния глава накара инвеститорите да намалят рисковата си експозиция. От началото на седмицата S&P 500 и Dow отстъпиха съответно с 6,4% и 5,3%. Както Nasdaq, така и S&P 500 отчитат най-лошото си седмично представяне от 2020 г. насам и шестата негативна седмица от последните седем.
Внимателно следеният доклад за работните места за март даде на инвеститорите смесена картина на американската икономика. Заетите извън селскостопанския сектор са се увеличили с 228 хил. души през миналия месец, докато икономистите, анкетирани от Dow Jones, прогнозираха увеличение от 140 хил. души. Равнището на безработица обаче се е повишило до 4,2 % в сравнение с прогнозите, според които то трябваше да се задържи на 4,1%.
В началото на днешната борсова сесия доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се понижава до 4,942%, а тази по 30-годишните - до 4,392%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от конкурентни валути, регистрира повишение от 0,15% до 102,23 пункта.
На стоковите пазари фючърсите върху международния петролен бенчмарк Брент поевтиняват със 7,06% до 65,19 долара за барел, а тези върху американския сорт WTI – с 7,75% до 61,76 долара за барел.
Златото поевтинява с 1,37 на сто и се търгува на цена от 3079 долара за тройунция.
*Данните са актуални към 17:00 ч. българско време.


Виц на деня - 18 декември
Мачовете по ТВ днес (18 декември)
Без ток във Варна на 18 декември 2025
Времето във Варна на 18 декември 2025
18 декември е определен за Международен ден на мигранта
Как китайският износ подкопава бъдещето на поколението Z в Азия
Изкуственият интелект захранва икономиката на Тръмп, но избирателите се тревожат
Ердоган моли Путин да си прибере С-400, за да спечели благоразположението на САЩ
Standard Chartered за AI рисковете
Какви мечки? Анкета на BofA показа растящ оптимизъм сред инвеститорите за 2026 г.
Audi връща А4 – какво да очакваме
Автомобилите с най-добри аудио системи
Mercedes разкри подробности за китайския мотор в новия CLA
Как евтина тръба спестява сериозна сума от гориво
Главният дизайнер на Mercedes напуска
Епъл - копие на майка си Гуинет Полтроу
Радостин Василев обеща да има "голям бой" в парламента
Владимир Путин нарече европейските лидери "малки прасета"
Отиде си големият Боян Радев
Вандализъм в столичния квартал "Мотописта”: Над 20 коли осъмнаха с нарязани гуми