Една по-независима и по-малко зависима от САЩ Европа все повече приема форма и инвеститорите усещат възможности в дълго отбягвания регион, които надхвърлят покупката на акции в областта на отбраната, пише Ройтерс.
Да, има причина да бъдат предпазливи, тъй като огромните германски разходи за отбрана и инфраструктура ще се усетят след време. И все пак мнозина играят с дългосрочна перспектива.
„Изглежда, че сделките MEGA (Make Europe Great Again – Да направим Европа велика отново) сега бързо заместват сделките MAGA, които загубиха своята привлекателност“, казва Марк Даудинг, главен директор на отдела за търговия с фиксирана доходност BlueBay на RBC, визирайки движението на американския президент Доналд Тръмп Make America Great Again (Да направим Америка велика отново).
1. Отбрана на първо място
Планът на Брюксел за мобилизиране на до 800 млрд. евро за превъоръжаване и фискалната експанзия на Германия означават, че акциите в областта на отбраната остават плодородна област за инвеститорите, дори след рязкото им поскъпване след инвазията на Русия в Украйна през 2022 г.
Европейските акции в областта на космическите и отбранителните технологии са поскъпнали с 33% тази година, а коефициентите на оценките надминаха тези на американските аналози, достигайки нива, свързвани с луксозния или технологичния сектор.
Оценката на производителя на танкове Rheinmetall за кратко беше по-висока от тази на Ferrari този месец, търгувайки се на цена 44 пъти по-висока от очакваната печалба. Това подчертава готовността на инвеститорите да платят премия за експозиция към тази дългосрочна тенденция.
Очакваният средногодишен ръст на печалбата на компаниите от отбранителния сектор до 2028 г. варира от 8% за BAE до 32% за Rheinmetall, според оценките на Citi.
Европейският съюз (ЕС) иска да купува повече европейски оръжия, но това е предизвикателство. От 2022 г. насам 78% от обществените поръчки на ЕС са отишли извън блока, като 63% от тях – в САЩ, сочат данни на Европейската комисия (ЕК).
А след повсеместното поскъпване някои съветват за предпазливост.
Мениджърът на фонда Vontobel Маркус Хансен смята, че инвеститорите трябва да се фокусират върху области с реално и неотложно търсене, например възстановяване на изчерпаните запаси от боеприпаси и оборудване, свързано с пехотата.
Междувременно компаниите от веригата за доставки в областта на отбраната и други сектори, включително комуникациите, биха могли да извлекат ползи.
Цената на акциите на Eutelsat нарасна с 260% този месец благодарение на предположенията, че френско-британският сателитен оператор може да замени Starlink на Илон Мъск в осигуряването на интернет достъп до Украйна.
„Освен оръжията, отбраната е свързана и с логистиката, данните и комуникациите, както и с персонала. Това е цялостна верига за създаване на стойност, в която доставчиците играят важна роля“, коментира Томас Хилдебрандт, портфолио мениджър на Evli.
Производителят на камиони Scania, подразделението Atlas Copco на Traton, което произвежда машини за инфраструктурни и индустриални проекти, и строителните компании като цяло са възможни примери, добавя той.
2. Облигации
Независимо дали става въпрос за съвместни облигации на ЕС, или за повече германски дълг, предстои да се емитира по-широк набор от облигации с рейтинг А, които подкрепят статута на еврото като резервна валута.
Исторически високите разходи на Германия за инфраструктура и отбрана може да доведат до допълнителен дълг от над 1 трлн. евро.
Нещо повече, ЕС планира да вземе съвместно до 150 млрд. евро, подкрепяйки заемите за държавите членки, за да подпомогне увеличаването на разходите за отбрана – ход, който дори поддръжниците не очакваха само преди месеци.
Облигациите в подкрепа на програмата, наречена SAFE, ще увеличат дълга на ЕС с приблизително 650 млрд. евро.
Това е знак, че блокът може да се превърне в по-постоянен кредитополучател, както инвеститорите отдавна се надяват, засилвайки усилията си пред поредното предизвикателство след огромния си фонд за възстановяване от пандемията от COVID-19.
Заемите обаче са само малка част от общия план на стойност 800 млрд. евро, като останалата част остава за националните правителства.
3. Банкова индустрия
Европейските банки се радват на популярност, тъй като фискалните стимули подобряват икономическите перспективи, а акциите им са поскъпнали с 26% от началото на годината, отбелязвайки най-доброто си тримесечие от 2020 г. насам.
Икономиката на Германия би трябвало да се разшири с приблизително 1,4% през 2026 и 2027 г. след почти четири години на стагнация, изчислява Berenberg.
Проучване на BofA сред мениджърите на фондове от март показа, че банките и застрахователните компании са европейските сектори с най-голяма тежест в портфейлите, следвани от индустрията.
„Положително настроени сме към банките, тъй като очакванията за по-висок растеж би трябвало да доведат до стръмно движение на кривата на доходност (по облигациите), което би било от полза за банките и наистина би стимулирало ръста на кредитирането“, казва старши инвестиционният анализатор на GlobalX Тревър Йейтс, отбелязвайки, че компанията отчита силен интерес към своя ETF върху германския индекс DAX.
Инвеститорите също така очакват, че европейските регулатори ще облекчат правилата за банките предвид стремежа за намаляване на регулациите в САЩ.
Даудинг от BlueBay смята, че европейските банкови капиталови облигации са позицията с най-голяма тежест за компанията в кредитните фондове с различни активи.
4. Пазарите от периферията водят
Испанските и италианските акции са значително по-евтини от тези в Централна Европа, казва Маниш Кабра, стратег по активите в Societe Generale, което им дава възможност да реализират печалби.
Освен това южноевропейските акции са пропорционално по-малко изложени на американските мита, отколкото тези на Германия или Франция, и имат голяма експозиция към банки.
„Има няколко паралелни неща, които се случват. Едното е спирачката на германския дълг и за това MDAX (на компаниите със средно голяма капитализация) и дългите позиции по еврото са вашата търговия, а другото е банковата регулация и европейският номинален ръст на брутния вътрешен продукт, като и двете влияят на банките“, казва Кабра.
„Точно това осигурява периферията на Европа.“
5. Възобновяема енергия
Очаква се стремежът на Европа да стане по-енергийно независима, започвайки от 2022 г., да продължи, като от това ще се възползват компаниите за възобновяема енергия, смятат анализаторите.
Европейската комисия представи план за действие за ускоряване на издаването на разрешителни за проекти за възобновяема енергия, промяна на начина на определяне на енергийните тарифи и увеличаване на държавната помощ за чисти производства и по-гъвкаво производство на енергия.
А 100 млрд. евро от планираното увеличение на разходите на Германия ще бъдат насочени към климатични и икономически промени.
Производството на слънчева електроенергия ще осигури 11% от електроенергийния микс на ЕС през 2024 г. в сравнение с 9,3% през 2023 г., изпреварвайки въглищата, твърди мозъчният тръст Ember.
Европейските компании за комунални услуги Iberdola, Endesa и Enel са поскъпнали със 7-16% досега през тази година.
преди 4 дни Чай сега - европата или Германия? Или европата като новата Хитлеристка коалиция за новия поход на Новия Райх Nach Osten? отговор Сигнализирай за неуместен коментар