През тази седмица ще бъдат оповестени ключови данни за икономиката на Европа, като фокусът на инвеститорите ще бъде насочен най-вече към доклада за инфлацията в еврозоната. Настроенията на трейдърите ще зависят и от новите данни за пазара на труда в САЩ, както и от тримесечните отчети на водещи компании. Очаква се също така на 2 април американският президент Доналд Тръмп да обяви нова порция „реципрочни“ мита върху вноса от водещи търговски партньори.
Ето какво ще движи пазарите през следващите дни.
Ключови данни от Европа
Седмицата започва с доклада за инфлацията в Германия през март, който ще бъде публикуван в понеделник, а във вторник се очакват предварителните данни за инфлацията в цялата еврозона. Новата информация ще има решаващ принос за решението на Европейската централна банка (ЕЦБ) за лихвените проценти на 17 април, докато централните банкери все още преценяват как митата на президента на САЩ Доналд Тръмп и предстоящото нарастване на европейските военни разходи ще повлияят на инфлацията и икономическия растеж.
След шест намаления на разходите по заемите от юни насам, с което лихвеният процент по депозитите достигна 2,5%, представителите на ЕЦБ изпращат разнопосочни сигнали за това какво ще предприемат по-нататък. Френският гуверньор Франсоа Вилроа дьо Гало заяви миналата седмица, че цикълът по облекчаване на паричната политика не е „нито завършен, нито автоматичен“. Колегата му Пиер Вунш от Белгия смята, че финансовата институция трябва да обмисли пауза през следващия месец.
На този фон в петък ще стане ясно дали и какъв икономически растеж е постигнала Великобритания през февруари.
През идните дни ще бъдат публикувани и други ключови за Стария континент данни, като тези за продажбите на дребно, фабричните поръчки и строителството в Германия, както и за продажбите на дребно и безработицата в еврозоната.
Вторник ще бъде наситен и с данни за производството, като доклади за индекса на мениджърите по поръчките (PMI) за производствения сектор ще бъдат представени за Великобритания, Испания, Швейцария, Италия, Франция, Германия и цялата еврозона. Те ще бъдат последвани от данни за сектора на услугите в четвъртък.
Във вторник се очаква също така реч на председателя на ЕЦБ Кристин Лагард, последвана от изявление на главния икономист на финансовата институция Филип Лейн. В петък пред журналисти ще говори заместник-гуверньора на финансовата институция Луис де Гиндос, а в събота – членът на Надзорния съвет Изабел Шнабел.
Икономиката на САЩ
Последните данни за заетостта през март, очакваните новини за търговията и данните за производствения сектор и сектора на услугите са във фокуса на вниманието тази седмица, като инвеститорите продължават да следят въздействието на американските мита върху икономиката, предава Investopedia.com.
Докладът за заетостта ще бъде публикуван в петък. Растежът на работните места през февруари се оказа под очакванията, а безработицата леко се повиши до 4,1%, но миналият месец показа, че инерцията на пазара на труда продължава въпреки предизвикателствата на високите лихвени проценти.
Данните за свободните работни места, очаквани във вторник, докладът на ADP за наемането на служители в частния сектор, насрочен за сряда, и седмичните първоначални молби за помощи при безработица, включени в календара за четвъртък, са другите икономически показатели, свързани със заетостта, които трейдърите ще следят.
Сряда ще бъде важен ден за търговската политика, тъй като се очаква президентът Тръмп да представи плана си за реципрочни мита и повече подробности за други свои политики. Някои от предварително очертаните мита ще влязат в сила още тази седмица.
Актуализацията на търговския дефицит на САЩ ще стане факт на фона на напрежението на пазарите заради търговските политики на Тръмп, които заплашват да увеличат разходите и да предизвикат ответни налози в отговор. Неотдавнашните данни за търговския баланс показаха, че дефицитът в търговията на САЩ с търговските им партньори нараства, изпреварвайки очакваните ставки върху вноса.
Данните за фабричните поръчки в сряда ще последват доклада от миналата седмица, според който поръчките на стоки за дълготрайна употреба са се увеличили. Данните от проучването на индекса на мениджърите по поръчките (PMI), които ще бъдат публикувани тази седмица, ще покажат дали изпитващият затруднения производствен сектор се активизира на фона на предложените от Тръмп мита.
Тримесечни отчети на водещи компании
В условията на колебливо потребителско доверие очакваните финансови отчети на компаниите в търговията на дребно и хранително-вкусовата промишленост вероятно ще дадат на инвеститорите известна представа за апетита на гражданите да харчат и за въздействието на потенциалните мита на САЩ.
В понеделник ще бъдат оповестени финансовите резултати на производителя на облекло PVH Corp., чиито марки включват Calvin Klein и Tommy Hilfiger, и на Guess в четвъртък. В четвъртък се очаква да бъдат представени отчетите на производителя на замразени ястия Conagra Brands и на продавача на картофи Lamb Weston.
Търговецът на мебели на дребно RH, известен преди като Restoration Hardware, трябва да публикува отчета си в сряда, след като повиши прогнозата си за цялата година и излезе на печалба през последното тримесечие, въпреки че се затруднява със слабия пазар на жилища в САЩ.
Данни от Азиатско-Тихоокеанския регион
За пазарите в азиатския регион седмицата започва с данни за фабричната активност в Китай и индустриалното производство в Япония. Във вторник се очакват още данни за производството в двете държави, както и заседанието на Австралийската централна банка за лихвените проценти.
В четвъртък ще бъдат оповестени докладите за индекса на мениджърите по поръчките (PMI) в сектора на услугите на Китай и Япония.
Петъчният ден ще бъде почивен за китайските пазари поради официален празник.