Цената на петрола се понижава леко в петък, но се задържа близо до едномесечен връх и се насочва към трети пореден седмичен ръст, предава Ройтерс.
Фючърсите върху сорта Брент поевтиняват с 0,19% до 73,89 долара за барел, а тези върху американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) – с 0,2% до 69,78 долара за барел.
Основният двигател на ценовия подем е променящият се пейзаж на глобалните петролни санкции, пишат анализаторите на BMI в пазарен коментар.
В понеделник президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви нови мита от 25% за купувачите на венецуелски суров петрол, дни след обявяването на санкции, насочени срещу вноса на Китай от Иран.
Указът внесе допълнителна несигурност и доведе до спиране на търговията с венецуелско „черно злато“ за най-големия купувач - Китай. Според източници на Ройтерс индийската компания Reliance Industries, която е оператор на най-големия комплекс от рафинерии в света, ще спре вноса на суровината от южноамериканската страна.
Цената на „черното злато“ бе подкрепена и от признаците за увеличено търсене в САЩ, най-големия потребител на петрол в света, като запасите в страната са намалели повече от очакваното.
Данните на Администрацията за енергийна информация показаха, че запасите от суров петрол в САЩ са се свили с 3,3 млн. барела до 433,6 млн. барела през седмицата, приключила на 21 март, в сравнение с очакванията на анализаторите, анкетирани от Ройтерс, за спад с 956 хил. барела.
По-широката глобална динамика за търговията с петрол обаче сочи период на повишена несигурност, тъй като въвеждането на мита от страна на САЩ срещу водещи търговски партньори поражда опасения за рязък икономически спад и удар по търсенето на петрол.
В резултат на това анализаторите не очакват нарастването на цените на петрола да се задържи в настоящата среда.
*Данните са актуални към 9:00 ч. българско време.