IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Акциите на автомобилните компании поевтиняват в началото на борсовата сесия в САЩ*

Широкият пазарен показател S&P 500 губи 0,1%, а технологичният измерител Nasdaq Composite - с 0,2%

16:28 | 27.03.25 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Борсовата сесия на Wall Street в четвъртък започва с понижения, след като в сряда президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви 25% мита върху вноса на „всички автомобили, които не са произведени в САЩ“. Налозите ще влязат в сила на 2 април.

В резултат акциите на водещи автомобилни производители поевтиняват, като тези на General Motors (GM) са надолу с 6%, а на Stellantis и Ford - с по около 3%, предава CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones спада с 62 пункта, или 0,1%. Широкият пазарен показател S&P 500 също губи 0,1%, а технологичният измерител Nasdaq Composite - с 0,2%.

Някои технологични гиганти също не се радват на позитивна сесия, като книжата на Nvidia и Meta Platforms поевтиняват с по близо 1%. Акциите на Tesla обаче поскъпват с повече от 2%.

Тръмп отдавна обсъжда налагането на мита на държави, които имат свои собствени налози върху вноса от САЩ. Вчера той заяви, че ответните му мита ще бъдат постоянни за целия му втори мандат.

Все пак коментарите му през тази седмица относно предстоящите налози, които ще бъдат стартирани на 2 април, донесоха известно облекчение на инвеститорите. В сряда държавният глава даде сигнал, че митата може да са „по-меки“ от първоначално очакваното и че той би бил готов да намали налозите за Китай, за да ускори сключването на сделка за продажбата на TikTok, собственост на китайската ByteDance. В същото време, използвайки митата като тактика за преговори, той заплаши да наложи „много по-големи“ мита на Европейския съюз (ЕС) и Канада, ако те работят заедно за борба с търговската му политика.

Съобщенията на Тръмп излизат в момент, когато инвеститорите са обезпокоени от това как неговите мита ще се отразят на икономиката на САЩ, която вече показва някои признаци на слабост. Според доклад на Conference Board (СВ) потребителското доверие е достигнало 12-годишно дъно през март, което е последният признак за по-широк песимизъм по отношение на икономиката на страната. Показателят на СВ следва също толкова слабите резултати от проучването сред потребителите на Мичиганския университет за март.

Междувременно инвеститорите очакват публикуването на мартенския доклад за ценовия индекс на разходите за лично потребление (РСЕ) в петък. PCE е предпочитаният от Федералния резерв измерител на инфлацията.

В началото на днешната борсова сесия доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се повишава до 4,367%, а тази по 30-годишните - до 4,724%.

Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от конкурентни валути, регистрира спад от 0,19% до 104,35 пункта.

На стоковите пазари фючърсите върху международния петролен бенчмарк Брент поевтиняват с 0,28% до 73,58 долара за барел, а тези върху американския сорт WTI – с 0,22% до 69,5 долара за барел.

Златото поскъпва с 0,84 на сто и се търгува на цена от 3047,8 долара за тройунция.

*Данните са актуални към 16:20 ч. българско време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:28 | 27.03.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още