Индексите на Българската фондова борса (БФБ) затвориха разнопосочно, с превес на продавачите, и оборот на обща стойност над 1,3 млн. лева. Около една трета от оборота – почти 1,1 млн. лева, се формира от сделки с инструменти на основен пазар на борсата. Сделките с чуждестранни акции донесоха малко над 254 хил. лева.
Основният индекс SOFIX се понижи с 0,57% до 901,66 пункта, индексът на 40-те най-ликвидни акции BGBX40 спадна с 0,13% до 172,97 пункта, а индексът на дружествата със специална инвестиционна цел BGREIT – с 0,1% до 213,87 пункта.
Индексът BGTR30 единствен отчете ръст в сесията – с 0,05% до 878,63 пункта. Индексът на малките и средни предприятия beamX не отчете промяна и остава на ниво от 92,75 пункта.
Само две акции от SOFIX отчетоха ръстове в сесията – „Централна кооперативна банка“ (ЦКБ) с 2,48% и „Смарт Органик“ с 1,46%.
Най-губещата акция от индекса е тази на „Първа инвестиционна банка“ (ПИБ) със спад в цената от 3,85%, следвана от БФБ с 2,55% и „Химимпорт“ с 1,37%.
Най-печелившата акция от BGBX40 е „Стара планина холд“ с поскъпване от 4,35%, следвана от „Неохим“ с 3,33% и „Агрия Груп Холдинг“ с 2,68%. ПИБ и БФБ са най-губещи и от включените в по-широкия индекс акции, следвани от „Монбат“ със спад от 1,52%.
От акциите в beamX в сесията се търгуваха тези на „Уебит Инвестмънт Нетуърк“ и „ИмПулс Растеж“, но без промяна в цената.
Акциите на „Премиер Фонд“ АДСИЦ реализираха най-голям оборот в сесията – почти 157,1 хил. лева, следвани от „Агрия Груп Холдинг“ с близо 93,8 хил. лева и „Шелли груп“ с 43,2 евро.
ПИБ е най-търгуваната акция в сесията с 29 сделки, следвана от „Агрия Груп Холдинг“ с 27, „Шелли груп“ с 21, „Адванс Терафонд“ с 18 и „Софарма“ с 12.