IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Анализатори: Пазарният подем на европейските банки трябва да продължи

Според тях рискът Европейската централна банка (ЕЦБ) да намали лихвите под 1,5% е намалял

23:07 | 25.03.25 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Акциите на европейските банки могат да продължат тазгодишния си подем, като се възползват от предимствата на запазването на високи лихвени проценти. Това смятат анализаторите на JPMorgan Chase & Co., цитирани от Bloomberg.

Многомилиардните разходи на Германия в областта на отбраната и инфраструктурата ще запазят високите разходи по заемите в Европа, което ще бъде от полза за кредиторите, пишат експертите във вторник. Според тях рискът Европейската централна банка (ЕЦБ) да намали лихвите под 1,5% е намалял, което ще позволи на банките да генерират повече нетни приходи от лихви.

„Промяната във фискалната политика вероятно ще доведе до по-силни перспективи за растежа на кредитите, предвид увеличените държавни разходи за отбрана, инфраструктура и държавни и местни проекти“, казват анализаторите, повишавайки прогнозите си за растежа на кредитите в цялата еврозона.

Европейските кредитори се радват на добра година, като индексът Stoxx 600 Banks е нараснал с 27% от началото на 2025 г. Показателят е напът да отбележи десетото си поредно тримесечно повишение, което за последно се случи преди финансовата криза от 2008 г.

JPMorgan Chase & Co. също така повиши целевите цени на акциите на няколко кредитора в региона, сред които Barclays, Deutsche Bank, Intesa Sanpaolo, UBS Group, Societe Generale и Natwest Group.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:49 | 25.03.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още