IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Щатските индекси се насочват към месечни понижения въпреки оптимизма около инфлацията*

Трейдърите остават фокусирани върху търговското напрежение, което Тръмп ескалира от встъпването си в длъжност в началото на месеца

17:34 | 28.02.25 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Основните американски борсови индекси стартират последната сесия за февруари без единна посока на фона на повишената несигурност относно митата, които президентът на САЩ Доналд Тръмп обеща да наложи върху вноса от Мексико и Канада, съобщава CNBC.

Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average напредва с 0,44% до 43 428,38 пункта.

Широкият измерител S&P 500 отчита ръст от 0,09% до 5866,84 пункта.

Технологичният показател Nasdaq Composite записва спад от 0,30 на сто до 18 488,26 пункта.

Основна тема във фокуса на инвеститорите са новите данни за инфлацията в САЩ. Предпочитаният от Федералния резерв измерител на основната инфлация расте с умерен темп през януари. Това осигурява известно облекчение след поредицата данни, според които ценовият натиск се увеличава отново, а потребителите не харчат толкова.

Основният индекс на разходите за лично потребление (PCE), който изключва храните и енергоносителите, е нараснал с 0,3% спрямо декември. На годишна основа покачването е от 2,6%, което е равно на най-малкото такова от началото на 2021 г., показват данни на службата за икономически анализ на страната.

„Традиционно февруари е волатилен месец за акциите и този исторически тренд се случва в момента“, коментира Майкъл Ландсбърг, старши инвестиционен стратег в Landsberg Bennett Private Wealth Management. „Инвеститорите търсят яснота относно митата, ускорената инфлацията и състоянието на потребителите“, добавя той.

По отношение на търговското напрежение, което Тръмп нагнети, след като отново влезе в Белия дом, Китай предупреди, че ще прибегне до „всички необходими мерки, за да защити своите законни права и интереси“. Белият дом обяви, че ще въведе 10-процентни мита върху целия внос от Китай, като по традиция Пекин отговаря на търговските ограничения на Вашингтон. В началото на февруари китайските власти въведоха някои промени в митническата политика, включително по-затегнат контрол на износа на суровини, включиха две американски компании в списък с ненадеждни партньори и започнаха проверка за злоупотреба с монополно положение срещу Google.

Основните щатски борсови индекси в началото на сесията на 28 февруари. Основните щатски борсови индекси в началото на сесията на 28 февруари.

Преди дни и финансовият министър на САЩ Скот Бесент разговаря с китайския вицепрезидент Хъ Лифън. Според оценки китайската страна има намерение да се разбере със САЩ за митата и да избегнат търговската война.

За седмицата S&P 500 се насочва към 2,4-процентен спад и 2,9-процентно понижение за целия февруари. Dow междувременно се е запътил към 0,2% спад за седмицата и 2,7-проценнто понижение за месеца.

Акциите на Microsoft, Apple и Nvidia поевтиняват съответно с 0,49%, 0,21 на сто и 0,17%. Цената на книжата на Tesla расте с 0,95%, а акциите на Ford и General Motors прибавят към стойността си съответно 2,64% и 3,03 на сто.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижава съответно до 4,248 на сто и 4,528%.

Доларовият индекс записва ръст от 0,04% до 107,29 пункта.

На петролните пазари цената на сорт Брент се понижава с 1,31% до 73,07 долара за барел, докато фючърсите върху американския лек петрол WTI поевтиняват с 1,39% до 69,37 долара за барел.

Цената на златото се понижава с 1,49% до 2852,80 долара за тройунция.

*Информацията е актуална към 17:20 ч. българско време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:34 | 28.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още