Цените на търгувания в международен план суров петрол се понижават, насочвайки се към най-големия си месечен спад от септември, тъй като американският президент Доналд Тръмп продължава да ескалира търговското напрежение с редица партньори на САЩ. Това помрачава инвеститориския апетит към риск, засилвайки американския долар, като същевременно замъглява прогнозите за търсенето на енергия, пише Bloomberg.
Международният бенчмарк сорт Брент поевтинява с 0,73% до 73,50 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол West Texas Intermediate (WTI) се понижава с 0,78% до 69,80 долара за барел.
Тръмп потвърди плановете си да наложи мита върху вноса на стоки от Канада и Мексико, включително 10% данък върху вноса на канадски енергоизточници. Той също така запаши да удвои размера на съществуващите мита върху вноса на стоки от Китай, който е най-големия вносител на суров петрол в света. Пекин обеща контрамерки.
Въздействието върху суровия петрол от потенциалните нови американски налози е комплексно. САЩ разчитат в голяма степен на вноса на петрол от Канада и Мексико, за да поддържат своите рафинерии, и евентуални мита може да повишат разходите за суров петрол. В същото време по-високите такси за всички останали стоки представляват риск за икономическия растеж, доверието на потребителите и потреблението на енергия.
Петролът се насочва към поредна седмица на ценови спад. Графика: Bloomberg
Брент и WTI поддържат курс към най-сериозния си месечен спад от септември насам, като американският сорт вероятно ще запише шест последователни седмици на ценови понижения.
Петролните цени бяха притиснати от постоянното безпокойство относно последиците от търговската война на САЩ, както и от по-мрачните икономически данни. От страна на предлагането, износът на петрол през Иракски Кюрдистан може да бъде рестартиран, въпреки че ОПЕК+ вероятно отново ще отложи увеличаването на производството.
Доларовият индекс остават стабилен, след като се повиши с 0,6% в четвъртък, записвайки най-големия си еднодневен ръст от началото на годината. Това прави суровините, оценени в долари, по-малко привлекателни за някои неамерикански купувачи.
Относно Украйна Тръмп каза, че преговорите за сделка относно войната напредват, въпреки че все още не е постигнато нищо окончателно. По думите му САЩ ще бъдат основен партньор в развитието на добива на суровини в Украйна, включително петрол и газ, както и минерали и редкоземни метали.
*Информацията е актуална към 09:20 ч. българско време.