IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Икономиката на САЩ предизвиква тревоги и инвеститорите поглеждат към Европа

Притесненията относно перспективите пред вътрешния растеж се засилват след неотдавнашните слаби данни за потреблението и бизнеса

18:28 | 27.02.25 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

В началото на годината инвеститорите залагаха, че политиките на новоизбрания президент Доналд Тръмп ще стимулират акциите на САЩ и долара. Това предположение се оказа неправилно, пише Ройтерс.

Реформирането на правителството и мащабните стъпки в областта на търговията и други политики вместо това внесоха несигурност. Потребителите и бизнесът вече повече се тревожат за икономиката, добавя информационната агенция.

Гарет Мелсън, портфолио стратег в Natixis Investment Managers, смята, че американската икономика вече е била в траектория на охлаждане. В допълнение, технологичните компании с голяма капитализация, които най-много допринесоха за печалбите на пазара през последните години, се представят колебливо поради опасения за оценките им и евтиния китайски изкуствен интелект DeepSeek.

Един ETF например, проследяващ акциите на т.нар. Великолепна седморка, е паднал с повече от 10% от най-високата си стойност в средата на декември.

Nvidia публикува финансовия си отчет за последното тримесечие на 2024 г. в сряда след сесията. Компанията обяви по-оптимистична прогноза за приходите от очакваното за текущото тримесечие, но предупреди, че маржът на брутната печалба ще бъде по-нисък от прогнозите. Продажбите на компанията за четвъртото тримесечие нарастват до 39,3 млрд. долара, а печалбата ѝ е 89 цента на акция при очаквани 84 цента.

За 2025 г. се очакваше американските акции и доларът да изпреварят чуждестранните акции и валути. От началото на годината обаче американският бенчмарк S&P 500 се повишава с малко над 1% спрямо 7% ръст на индекса MSCI на акции в над 40 други държави. Доларът същевременно поевтинява с 3% спрямо кошница от основни валути в сравнение с пика, достигнат през януари.

Някои от тези резултати се обуславят от събития извън САЩ, включително изненадващите икономически данни в Европа и появата на AI модел в Китай, който разтърси технологиите – сектор с огромно влияние върху индексите в САЩ.

Притесненията относно перспективите пред вътрешния растеж се засилват след неотдавнашните слаби данни за потреблението и бизнеса и на фона на пороя от съобщения относно търговията и съкращенията на федералната работна сила от администрацията на Тръмп. Това засилва опасенията относно въздействието на все още стабилната инфлация върху лихвите на Федералния резерв на САЩ.

Последните икономически доклади биха могли да стимулират дългоочакваното наваксване на международните активи, които станаха все по-евтини в сравнение с техните конкуренти в САЩ. Например на база цена-печалба премията на S&P 500 спрямо индекса MSCI на акциите извън САЩ достига най-високата си стойност от повече от две десетилетия в края на 2024 г., според LSEG Datastream.

Сред обезпокоителните знаци за икономиката на САЩ са съобщението, че потребителското доверие спада с най-рязък темп от 3,5 години, както и отделен индекс, според който потребителските настроения са на 15-месечно дъно. Според друг доклад бизнес активността е спаднала до 17-месечно дъно.

„Очакванията бяха (икономиката) на САЩ да продължи да се справя много добре“, коментира Пол Нолти, старши съветник богатството и пазарен стратег в Murphy & Sylvest Wealth Management. В началото на годината той е започнал да насочва глобалното си портфолио от акции повече към книжа извън САЩ.

Слабостта на икономическите данни подтикна инвеститорите да припишат постепенно по-висока вероятност на сценарий за „уплаха от растежа“, добавя Чарли МакЕлигът, управляващ директор на стратегията за кръстосани активи в Nomura, в бележка.

Инвеститорите изглежда вече отбелязват последиците от първоначалната политика на администрацията на Тръмп и започват да отчитат много по-сериозно забавяне на растежа, отколкото предполагаха след изборите.

Други индикатори също могат да отразяват по-мътна корпоративна перспектива. Проучването на Националната федерация на независимия бизнес за януари установява, че делът на малките компании, които планират капиталови разходи през следващите шест месеца, спада до най-ниско ниво отпреди президентските избори в САЩ през ноември.

Стойността и общият брой на обявените сделки в САЩ са намалели с около една трета през приблизително първите два месеца на 2025 г. в сравнение със същия период година по-рано, показват и данни на Dealogic. Очакванията бяха администрацията да осигури по-благоприятна регулаторна среда за сливания и придобивания.

„Още месец или два лоши икономически данни за САЩ биха нанесли удар върху разказа за изключителността на САЩ“, казват стратезите от BBH в бележка, като добавят, че това ще донесе рискове от спад на долара.

Европейските акции същевременно като цяло поскъпват от началото на годината, като индексът Stoxx 600 нараства с 10% за периода. Ръстът на корпоративните печалби в Европа надхвърля очакванията в по-голяма степен, отколкото в САЩ, коментира Майкъл Розен, главен инвестиционен директор в Angeles Investments.

Неговата компания се е насочвала значително повече към американски акции в последните 15 години, но в близко бъдеще започва пренасочване към европейски акции, добавя Розен.

„Има повече доказателства, че много силното икономическо представяне, което видяхме в САЩ, започва да отслабва“, коментира той.

Въпреки по-нестабилния старт за активите в САЩ, много инвеститори все пак няма да се откажат да търгуват там. Въпреки че икономиката на САЩ показва признаци на слабост, много анализатори смятат, че рисковете от краткосрочна рецесия остават ниски, а икономическите ползи от политиките на Тръмп могат да се видят по-късно през годината. Според тях, ако икономиката на САЩ започне да се задъхва, в един момент слабостта вероятно ще се разпространи и на други места.

Компаниите от Великолепната седморка имат бизнес модели, за които много инвеститори казват, че могат да се справят с икономическата слабост по-добре от други индустрии. Това може да подкрепи американските пазари при глобално забавяне. „Акциите на Великолепната седморка не са евтини... но тяхното лидерство не е под въпрос“, коментира Фил Бланкато, главен пазарен стратег в Osaic.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:28 | 27.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още