IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Защо е толкова трудно да изкарате златото от трезорите на АЦБ?

Тежки товари и системи за сигурност, доказани с векове, са само част от причината за бавното придвижване на кюлчетата извън Лондон

07:32 | 21.02.25 г. 2
Автор - снимка
Създател
Сградата на АЦБ в Лондон. Снимка: Carlos Jasso/Bloomberg
Сградата на АЦБ в Лондон. Снимка: Carlos Jasso/Bloomberg

Всеки ден в Лондон хиляди от пътниците по централната линия на метрото обикалят около огромните подземни трезори на Английската централна банка (АЦБ). Едва ли някога повечето от тях ще са по-близо до златото за 500 млрд. долара, което регулаторът държи от името на национални държави, търговски банки и други финансови институции. Влаковете на метрото се приближават толкова, че служителите на АЦБ понякога съобщават, че чуват глухо тътнене, докато мотрисите минават.

Но от януари насам малкият екип, който отговаря за резервите, няма много време да обръща внимание на шума. Те работят възможно най-бързо за изваждането на златните кюлчета от трезорите за доставка към трейдъри, възползвали се от рядка възможност, породена от спекулациите, че митата на Доналд Тръмп може да обхванат и златото в даден момент, разказва Bloomberg.

Въпреки че сделки могат да бъдат започвани с едно щракване на мишката, търгуваните златни кюлчета трябва да бъдат физически преместени. И това става в такъв обем, че да разкрие сериозните логистични затруднения на световния пазар на злато. Пазителите на британския трезор са по-заети, отколкото са били от години, логистичните компании работят извънредно, а преработващите предприятия са резервирани за месеци наред с поръчки за отливка на кюлчета от Лондон във форма, която може да бъде доставена на американския фючърсен пазар.

Сигурността на трезорите – доказана във вековете – и ниската цена за съхранение в сравнение с търговските трезори, които съставляват останалата част от пазара на злато в Лондон, означават, че притежателите на кюлчетата рядко ги местят. Но сега те изнасят златото си с най-бърз темп от повече от десетилетие. Над 20 млн. тройунции на стойност около 60 млрд. долара са влезли в хранилищата на борсата Comex в Ню Йорк от деня на президентските избори в САЩ, като голяма част от тях идват от лондонския пазар на злато – най-големият в света.

Златните резерви на борсата Comex са се увеличили с 20 млн. унции от изборите в САЩ насам. Графика: Bloomberg LP Златните резерви на борсата Comex са се увеличили с 20 млн. унции от изборите в САЩ насам. Графика: Bloomberg LP

Физическото придвижване се превърна в тема на пазара, където цените на златото се движат на рекордни равнища под 3000 долара за тройунция. Ралито, което доведе до покачване на цените на златото в САЩ по-бързо от където и да било другаде, беше отчасти продиктувано от опасения, че икономическата политика на Тръмп за Америка на първо място може да натежи силно върху световния растеж.

Това означава, че чрез закупуване на спот злато в Лондон и продажба на съответен фючърсен договор в САЩ търговците са успели да реализират гарантирана печалба от около 50 долара за тройунция — което може да се равнява на стотици милиони долари предвид обемите. Нюйоркската премия впоследствие се сви до по-обичайни нива от около 10 долара за тройунция, но много злато все още трябва да бъде изтеглено, за да се изпълнят ангажиментите на търговците, които са продали фючърси на американския пазар.

За да извлекат максималното от търговията, дилърите на банки като JPMorgan Chase и HSBC Holdings до голяма степен разчитат на служителите на АЦБ, които обработват техните заявки за изтегляне на злато на стойност милиарди долари от трезора.

„Това, което се случва на пазара в Лондон, е краткосрочно и логистично, но има реални последствия“, коментира Джон Рийд, старши пазарен стратег в лобистката група Световен златен съвет. „В Лондон няма толкова злато, колкото обикновено, но все пак има много. И щом веднъж успее да напусне АЦБ, всичко би трябвало да се успокои“, допълва той.

АЦБ е отказала коментар на Bloomberg за материала, но заместник-управителят по пазарите и банкирането Дейв Рамсдън каза на пресконференция на 6 февруари: „Златото е физически актив, така че има реални логистични ограничения и ограничения заради сигурността. Тази сутрин ми беше малко по-трудно да вляза в банката, защото имаше камион в склада за кюлчетата“.

„Отнема време“, добави Рамсдън, който отбеляза, че „също така тези неща са доста тежки“, имайки предвид кюлчетата.

Извънреден труд

Под кръстосания огън на тази трансатлантическа търговия е екип от около 15 висококвалифицирани служители на АЦБ. Когато клиент направи заявка за теглене, той дава начало на физически трудния процес по ваденето на кюлчетата – всяко от които тежи 12,5 килограма – от трезорите, разположени на два подземни етажа, според хора, запознати с въпроса. Като публична институция АЦБ не може да оправдае разходите за по-голям постоянен екип, който да се справя с тези редки изблици на активност – последният беше в навечерието на пандемията от Covid-19 през 2020 г. – а мерките за сигурност правят наемането на временен персонал по-трудно.

За да се справят с тези ситуации, на персонала обикновено се плаща за извънреден труд, за да наваксат изоставането възможно най-бързо. Но заради една особеност на системата вместо да има право върху което и да е кюлче в резерва, съответният собственик притежава конкретно кюлче. Това означава, че персоналът трябва да намери всяко конкретно кюлче, което на свой ред може да означава преместване и пренареждане на няколко палета със злато, за да се достигне до необходимото, посочват запознати с процеса.

Банката също трябва да разполага златото, което съхранява, на по-тънки редове от тези в други трезори, но не от съображения за сигурност, а заради обикновена геология. Лондонското сити е построено върху глина и за да предотврати потъването на сградата, банката – която се мести в сегашния си дом на „Треднийдъл стрийт“ през 1734 г. – съхранява златото на редове, които стигат не повече от височината на гърдите на човек.

(Продължава на следващата страница)

Последна актуализация: 00:38 | 21.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 1
aldy
преди 1 месец
Ами както всяко нещо на този свят, така и златото се изпарява, дори и пристайна температура. В смисъл, изпарява се от трезорите, без много шум. И когато собственикът на златните кюлчета си ги потърси, му отговарят "Кво злато, кви 5 цента?".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 28 rate down comment 3
БОНВИВАН1
преди 1 месец
Хм... тромпетката щял да брои златото във Форт Нокс, злато се изнася от трезорите на АЦБ. Много шум и движения при физиката, а както знаем златото обича тишината. Мнителен съм, предполагам и на други са им светнали червените лампички:-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още