Китайските корпорации и домакинства увеличават депозитите в чуждестранна валута през януари, което е сигнал за загриженост относно потенциалната обезценка на юана на фона на търговското напрежение със САЩ.
Общите депозити в чуждестранна валута в континентален Китай нарастват с близо 40 млрд. долара до 892,4 млрд. долара през януари 2025 г. от 852,9 млрд. долара през декември 2024 г., най-голямото месечно увеличение от април 2021 г., според данни на Народната банка на Китай, цитирани от Bloomberg.
И жителите, и нефинансовите предприятия са увеличили спестяванията във валута, сочат още данните.
Бързането за конвертиране на юана в чуждестранни валути подчертава опасенията, че местната валута ще се обезцени в случай на ескалация на търговска война със САЩ. Въпреки че юанът се възстанови от едногодишното дъно, достигнато през януари, поради възможността за край на войната в Украйна, перспективата за реципрочни мита на САЩ от администрацията на Доналд Тръмп все още представлява риск за валутата.
Няколко кръга намаления на лихвените проценти по депозитите от страна на китайските банки заради слабата икономика направиха по-високодоходните чуждестранни валути по-привлекателни за инвеститорите. Китайските граждани също могат да започнат конвертиране на чуждестранна валута през 2025 г., тъй като имат квота от 50 хил. долара, която се нулира в началото на всяка година.
Графика: Bloomberg
Има тенденция за сезонно покачване на депозитите в чуждестранна валута в началото на годината и „страхът от обезценяване на юана се засили значително след изборната победа на Доналд Тръмп в САЩ, така че подемът на валутните депозити, започващ през декември, отразява тази тенденция“, коментира Лин Сон, главен икономист за Китай на ING Bank NV.
„Ще бъде интересно да се види дали броят на депозитите ще продължи да расте в данните от февруари“ на фона на оптимизма около китайските технологии, общото смекчаване на долара и преговорите между САЩ и Русия за Украйна, казва той.
Същевременно Bloomberg посочва, че централните банки в Азия все повече използват деривати, за да защитят своите валути срещу силния долар. Нетната къса форуърдна позиция в долари на Резервната банка на Индия – количеството долари, което ще бъде продадено на бъдеща дата на предварително зададена цена, достига рекордно ниво от 68 млрд. долара през декември 2024 г.
Забелязва се промяна в стратегиите на централните банки, които се намесват, за да защитят своите валути. Използването на деривати в допълнение към спот сделките, насочени срещу долара, поражда опасения относно риска натискът върху продажбите да бъде отложен, вместо да бъде премахнат.
„Това всъщност представлява отлагане обезценяването на валутите за по-нататък и междувременно поддържане на основните резерви високи като начин за демонстриране на доверие“, коментира Дхирадж Ним, валутен стратег в Australia and New Zealand Banking Group, който изразява притеснение от този сценария.
Графика: Bloomberg
Избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ засили натиска върху централните банки на нововъзникващите пазари. Заплахите на Тръмп за мита подхраниха вълни от обезценяване на развиващи се валути спрямо долара.
„Това очевидно е много чувствителен въпрос, особено в средата, в която се намираме сега, когато има много контрол от страна на САЩ по отношение на справедливата търговия и валутните манипулации“, коментира Клаудио Пирон, съръководител на стратегията за валута и курсове в Bank of America Corp.
Дериватите имат редица ключови предимства за централните банки, включително потенциално по-ниски разходи и това, че не изтощават паричното предлагане. Те също така позволяват на централните банки да маскират своите намеси. Дериватите не изяждат официалните резерви, нещо, което може да минимизира риска от привличане на гнева на Тръмп.
Графика: Bloomberg
Малайзия също възприе стратегията за използване на валутни форуърди. На 11 февруари Централната банка на Индия беше заподозряна в тежка интервенция в подкрепа на рупията. Валутата поскъпна с близо 1%, най-голямото увеличение от ноември 2022 г., което предизвика стоп-загуби сред „мечките“. Централната банка се е намесила на спот пазара и на пазара на деривати.
На теория скорошният спад на долара предлага на централните банки отсрочка. Тръмп отмени или забави митата за Канада, Колумбия и Мексико, което подхранва съмненията дали той ще изпълни най-големите си заплахи. Широкият измерител на долара е загубил приблизително 1,7% досега тази година.
Има също признаци, че централните банкери възприемат по-гъвкав подход за управление на обменния курс на валутите – някои централни банки намаляват залозите си на пазара на форуърди. Предимствата на дериватите обаче означават, че стратегията вероятно ще остане популярна сред централните банки на развиващите се икономики.
Централните банки единствено трябва да внимават да не създават форуърд книга, която е твърде голяма, но в момента това не е голямо притеснение, според Арън Хърд, старши портфолио мениджър в State Street Global Advisors.