Индексът Dow Jones Industrial Average винаги е имал недостатъци, но запази статута си на емблематичен измерител на американските акции, защото комбинацията от късмет и дизайн означаваше, че съответства на по-широкия пазар. Това вече не е така, пише The Wall Street Journal.
В последните две години Dow Jones остана в сянката на S&P 500, като изостана с повече от 10 процентни пункта през 2023 г. и 2024 г. - лошо представяне само за две години, откакто S&P 500 беше въведен през 1957 г. (през 1980 и 1998 г. имаше икономически сътресения), пише медията.
Настоящият проблем на Dow е Big Tech. Причината за проблемите е по-фундаментална: Dow е индекс, който е проектиран за ера на човешки избор на акции и и е ужасно остарял в автоматизираната ера на проследяване на индекси.
Професионалните инвеститори най-често пренебрегват Dow, въпреки че обръщат голямо внимание на японския Nikkei 225. Dow получава обаче огромно внимание в медиите и сред обикновените инвеститори, като представя изкривена картина на това, което се случва с американските акции.
Вълнението около изкуствения интелект доведе до това акциите на т.нар. Великолепна седморка - Alphabet, Amazon.com, Apple, Meta Platforms, Microsoft, Nvidia и Tesla, да формират почти една трета от S&P 500. Движенията в S&P се доминират от това дали денят е добър, или лош за Big Tech.
Тези акции обаче съставляват само 13,9% от Dow, като Meta, Tesla и Alphabet не са представени в индекса. Вместо това Dow дава на пет акции, които едва ли имат значение за пазара като цяло, същата тежест, която Великолепната седморка има в S&P. Освен Microsoft (третата по големина в Dow, както и в S&P), петте най-големи акции в индекса включват Goldman Sachs, UnitedHealth, Home Depot, Caterpillar и Sherwin-Williams. Заедно те представляват 32% от Dow, но съставляват мъничките 2,6% от S&P.
Това, което движи S&P, има относително малко значение за Dow, а това, което движи Dow, има още по-малко значение за S&P.
Причината за това е дизайнерско решение, което днес може да изглежда странно, но има смисъл, когато Dow е компилиран за първи път: той се претегля по цена, а не по пазарна капитализация. Колкото по-висока е цената на акциите, толкова повече една акция движи Dow. Претеглянето по цени улеснява изчисляването на индекса в дните преди компютрите, но днес е анахронизъм.
Dow не се състои от най-големите компании, но се предполага, че е представителен за САЩ. Индексната комисия на S&P Dow Jones Indices, част от S&P Global, решава кои компании да влязат в индекса. Комисията, която включва и двама редактори на The Wall Street Journal, често избира нови компании в неподходящ момент, вкл. добавя Microsoft и Intel малко преди спукването на dotcom балона.
Резултатът е, че S&P и Dow се движат в противоположни посоки по-често от всякога. Откакто S&P 500 е въведен през 1957 г., единият се покачва, а другият пада средно един ден на всеки 10. Сега те се разминават един ден на всеки четири – повече дори отколкото по време на бясната търговия при dotcom балона през 1999-2000 г. или „клането“ на пазара на облигации през 1994 г.
Ако има срив в скъпите AI акции, инвеститорите, които следват Dow, ще бъдат много по-добре изолирани от тези, които следват S&P. Тези, които искат да диверсифицират Великолепната седморка, имат много по-добра алтернатива при закупуването на ETF, който проследява S&P с еднакво тегло. Това е еквивалентно на закупуване на средната стойност от 500-те най-големи компании, тъй като индексът придава същата тежест на Apple, с нейната пазарна стойност от 3,4 трлн. долара, с тази на производителя на автомобилни части BorgWarner със стойност 7 млрд. долара.
преди 1 месец Тази особеност на Дау Джоунс не е нещо ново и се знае от всеки,който има някакво понятие от тези неща. отговор Сигнализирай за неуместен коментар