Министерският съвет одобри на днешното си заседание проект за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа във връзка с регламента относно европейските зелени облигации (Регламент (ЕС) 2023/2631).
Зелените облигации представляват един от основните начини за финансиране на инвестиции в зелени технологии, енергийна и ресурсна ефективност, устойчив транспорт и изследователска инфраструктура, се посочва в информацията към регламента. Те спомагат за осъществяването на прехода на ЕС към климатично неутрална икономика, ефективно използваща ресурсите.
Регламентът намалява риска от заблуждаващи твърдения за екосъобразност в полза както на емитентите, така и на инвеститорите. Това става чрез задължението външни проверители да извършат проверка на основните документи, свързани с тези облигации, като регламентът урежда и регистрация и надзора над проверителите от страна на Европейския орган за ценни книжа и пазари.
Предвижда се Комисията за финансов надзор и Българската народна банка да бъдат определени за компетентни органи по прилагането на регламента.
Законопроектът цели и хармонизиране на българското законодателство с изискванията на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). В тази връзка са предложени изменения в Кодекса за застраховането, с които се въвежда режим за извършване на дейност от оператори от трети страни. Предлагат се и изменения в Закона за дружествата със специална инвестиционна цел и за дружествата за секюритизация, чрез които се създава възможност за инвестиране в недвижими имоти на територията на държави, които са се присъединили към Кодекса за либерализация на движението на капитали на ОИСР.