Цената на петрола се повишава във вторник, след като доклад показа, че производството на петрол в Русия не е достигнало квотата, и поради опасенията от нови прекъсвания на доставките. Все пак ценовият ръст е ограничен от опасенията, че ескалиращото търговско напрежение може да потисне световния икономически растеж, предава Ройтерс.
Фючърсите върху сорта Брент поскъпват с 0,54% до 76,28 долара за барел, а тези върху американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) – с 0,5% до 72,68 долара за барел.
И двата контракта отбелязаха ръст от близо 2% през предходната сесия след три поредни седмични загуби.
Тези движения се случват при признаци на свиване на доставките, посочват анализаторите от ANZ.
„Руското производство на „черно злато“ не достигна квотата на Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците ѝ (ОПЕК+) през януари, което намали опасенията за свръхпредлагане. Добивът спадна до 8,962 млн. барела дневно и е с 16 хил. барела дневно под одобрените нива съгласно производственото споразумение“, пишат те.
Доставките на руска суровина за Китай и Индия, най-големите вносители на суров петрол в света, бяха нарушени от санкциите на САЩ от миналия месец. Те бяха насочени срещу танкери, производители и застрахователи.
На този фон американският президент Доналд Тръмп продължава с търговската война, която може да потисне глобалния растеж и търсенето на енергия. В понеделник той повиши значително митата върху вноса на стомана и алуминий до 25% „без изключения и освобождения“ в ход, който цели да помогне на изпитващите затруднения промишлени отрасли. Това обаче увеличава риска от търговска война на много фронтове.
Налозите ще засегнат милиони тонове внос на стомана и алуминий от Канада, Бразилия, Мексико, Южна Корея и други държави.
Миналата седмица Тръмп въведе допълнителни 10% мита за Китай, за което Пекин отвърна със собствени налози върху някои видове американски внос, включително 10% мито върху суровия петрол.
Върху търсенето на „черно злато“ натежава и фактът, че се очаква Федералният резерв на САЩ да изчака до следващото тримесечие, преди отново да понижи лихвите, според мнозинството икономисти в анкета на Ройтерс, които преди това прогнозираха намаление през март.
Централната банка е изправена пред заплахата от ускоряване на инфлацията по време на мандата на Тръмп. Запазването на лихвените проценти на по-високо равнище може да ограничи икономическия растеж, което ще се отрази на нарастването на търсенето на петрол.
Запасите от суров петрол и бензин в САЩ вероятно са се увеличили през миналата седмица, докато тези от дестилати са намалели, показа предварителна анкета на Ройтерс в понеделник.
Проучването е проведено преди седмичния доклад на Американски петролен институт, който ще бъде представен във вторник, и доклада на Администрацията за енергийна информация, който ще бъде публикуван в сряда.
*Данните са актуални към 9:00 ч. българско време.