Федералният резерв на САЩ очаквано задържа лихвените проценти без промяна на първото си заседание за годината, като това решение и последващата реч на председателя Джером Пауъл бяха очаквани и предвидими за пазарите. Това коментира Симеон Керанов, портфейлен мениджър в "Карол Капитал Мениджмънт", в предаването "Бизнес старт" Bloomberg TV Bulgaria.
Пауъл открои основни пречки пред икономиката, като спомена, че политиката на президента Доналд Тръмп е изключително непредвидима. На този фон се очакват между 1 и 2 сваляния на лихвите в САЩ докрая на годината.
В Европа се очаква ЕЦБ да продължи с намаленията на лихвите, което ще доведе до отваряне на ножицата между лихвените проценти в САЩ и еврозоната. Събеседникът очаква да видим максимум 3-4 понижения на лихвите от ЕЦБ тази година с по 25 базисни пункта.
Симеон Керанов коментира и актуалната тема за разработения модел на изкуствен интелект от Китай. По думите му за този ход се знае от известно време, както и това, че ще бъде по-ефективен.
„Сега след като DeepSeek разтърси пазарите в началото на седмицата, то ефектът в дългосрочен план ще е по-скоро позитивен. Разходите ще се намалят в сектора, което означава, че все повече компании ще инвестират в изкуствен интелект и чипове. Единствената разлика е, че търсенето ще се измести към по-слаби, но по-евтини чипове“, каза анализаторът.
Според него големият срив в цената на акциите на Nvidia се дължи предимно на прекомерната оценка. Събеседникът обясни, че акциите на компанията са изключително скъпи, което е накарало инвеститорите да преосмислят стратегиите си с появата на DeepSeek.
Появиха се спекулации на пазарите, че DeepSeek ще се окаже „черния лебед“ на пазарите, който ще внесе мечи настроения.
„Имаше прекалена реакция на пазарите, защото с този шум повече хора научиха за тази компания и първичната реакция бе: “Nvidia е много скъпа, те ще ѝ повлияят, време е да я продам“. Но виждаме, че в следващите дни се нормализираха нещата, част от спадовете на широките индекси се върнаха. Така че аз не бих го нарекъл „черен лебед“, защото конкуренцията при изкуствения интелект е висока и тепърва ще има още компании“, каза гостът в предаването.
В момента анализаторите се опитват да прогнозират кой ще бъде победителят от това преструктуриране на пазарите. Гостът смята, че може да има ръстове при компаниите, които развиват приложения с изкуствен интелект или тези, които продават по-евтини чипове. Губещите може би ще бъдат предлагащите инфраструктура за центрове за данни.
Материалът не е препоръка за вземане на инвестиционно решение!
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.