Водещите индекси на Wall Street приключиха борсовата сесия с понижения, след като на първото си заседание за годината Федералният резерв на САЩ остави лихвените проценти без промяна.
Широкият пазарен показател S&P 500 затвори с 0,6% по-ниско, докато технологичният измерител Nasdaq Composite загуби 0,8%. Индексът на сините чипове Dow Jones изтри 144 пункта, или 0,3%, предаде CNBC.
В сряда Фед запази лихвения процент по федералните фондове в диапазона от 4,25% до 4,5%. Изявлението на централната банка след заседанието предложи по-предпазлив поглед към упоритата инфлация, предоставяйки на инвеститорите обяснение зад паузата в намаляването на лихвените проценти.
„През последните месеци безработицата се стабилизира на ниско равнище, а условията на пазара на труда остават стабилни“, гласи текстът. „Инфлацията остава леко ускорена“, се добавя в него.
По време на пресконференцията, последвала решението, председателят на Фед Джером Пауъл заяви, че не е имал „никакъв контакт“ с Доналд Тръмп, след като новоизбраният президент заяви пред бизнес лидери на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, миналата седмица, че ще поиска от централната банка да понижи лихвените проценти. Двамата са в противоречиви отношения, датиращи от първия мандат на Тръмп.
През днешната сесия акциите на производителя на чипове Nvidia поевтиняха с 5%, след като Bloomberg News съобщи, че представители на администрацията на Тръмп са обсъждали ограничаване на продажбите на чипове на компанията в Китай след появата на DeepSeek на сцената. За седмицата книжата на любимеца в областта на изкуствения интелект са поевтинели с повече от 14%.
През уикенда засилено се заговори за най-новия AI модел на DeepSeek, който е рентабилен и работи с по-малко усъвършенствани чипове, което поставя под съмнение валидността на изключително високите оценки за компании като Nvidia. Последната поведе глобалния бум на акциите на компаниите за изкуствен интелект, тъй като нейните чипове са смятани за особено съществени за технологията.
По-късно в сряда трейдърите очакват членовете на „Великолепната седморка“ Meta, Microsoft, Tesla и Apple да представят последните си тримесечни отчети.
В края на днешната борсова сесия доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се понижи до 4,536%, а тази по 30-годишните – до 4,778%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от конкурентни валути, регистрира повишение от 0,13% до 108 пункта.
На стоковите пазари фючърсите върху международния петролен бенчмарк Брент поевтиняха с 0,85% до 76,83 долара за барел, а тези върху американския сорт WTI - с 1,17% до 72,91 долара за барел.
Златото поскъпна с 0,07 на сто до 2769,4 долара за тройунция.