Федералният резерв на САЩ очаквано задържа лихвените проценти без промяна на първото си заседание за годината. Така представителите на централната банка си дадоха повече време да овладеят инфлацията и да преценят как политиките на новия президент Доналд Тръмп ще се отразят на икономиката на страната.
Паузата в намаляването на лихвите се случва след три поредни намаления от септември насам, които съкратиха основната лихва на Фед с цял процентен пункт. Целевият ѝ диапазон сега е 4,25% до 4,5%.
В изявлението след заседанието бяха изтъкнати няколко аргумента за решението паричната политика да се запази без промяна. То предложи малко по-оптимистичен възглед за пазара на труда.
„През последните месеци безработицата се устаноява на ниско равнище, а условията на пазара на труда остават стабилни“, гласи текстът. „Инфлацията остава малко по-ускорена“, се добавя в него.
Един по-силен пазар на труда и упорита инфлация биха дали по-малко стимули на Фед да облекчи политиката си. В изявлението отново се посочва, че икономиката „продължава да се разширява със солидни темпове“.
Инфлацията в САЩ рязко се забави от 40-годишния връх, който достигна в средата на 2022 г., но целта на Фед от 2% остава непостижима. Всъщност предпочитаният от централната банка измерител на цените показа, че общата инфлация се е ускорила до 2,4% през ноември, което е най-високото равнище от юли насам, докато основният измерител, изключващ храните и енергоносителите, се задържа на ниво от 2,8%.
Политически натиск
„Мисля, че познавам лихвените проценти много по-добре от тях (представителите на Фед), и мисля, че със сигурност ги познавам много по-добре от този, който основно отговаря за вземането на това решение“, заяви Доналд Тръмп на 23 януари, в очевидна препратка към гуверньора на централната банка Джером Пауъл.
В миналото Пауъл е отклонявал или пренебрегвал коментарите на Тръмп относно паричната политика, но забележките, които идват през първата седмица от втория му президентски мандат, показват, че председателят на Фед може да бъде изправен пред по-голям натиск от всякога.
„Фед ще трябва да се справи с усилията на Тръмп да влияе върху паричната политика, както чрез назначения, така и чрез други усилия за оказване на по-голям натиск върху институцията“, смята Майкъл Фероли, главен икономист за САЩ в JPMorgan Chase & Co. Той прогнозира, че заседанието тази седмица ще бъде „скучно начало на една бурна година за паричния орган“.