През 2024 г. цените на пшеницата в САЩ останаха подчинени на низходящ тренд заради прогнозите за глобалното производство и оценката за преходните запаси. За сметка на това, царевицата запази възходяща крива заради противоречивото влияние на климатичните фактори, директната връзка с горивната компонента чрез производството на етанол и влошаването на показателите в баланса в САЩ. Влияние на цените на царевицата оказа и намаляването на оценката за реколтата, както и все по-явните затруднения на Украйна заради войната и въведените от Русия нулеви квоти за износ.
През тази седмица обаче, за пореден път през януари, цената ФОБ на хлебната пшеница за доставка през февруари в Чикаго нараства с 3 долара до 238 щатски долара/т. Във Франция се отчита спад от 1 евро до 234 евро/т.
Цената на пшеницата в Украйна, след повече от месец с нулево движение, също тръгва нагоре с плюс 3 долара до 244 долара/тон. В Русия е отчетено подобно повишение - 3 долара, до 240 долара/тон.
Движението на цената при царевицата за доставка през февруари също следва възходящ тренд – в САЩ ръстът достига 4 долара до 223 долара/тон, във Франция повишението е с 1 евро до 222 евро/тон, а в Украйна - 4 долара до 228 долара/тон.
Цената на ечемика в Украйна забавя ръста и добавя само 1 долар до ниво от 223 долара/т.
Рапицата на Euronext за доставка през февруари, която навакса предишните сривове със сериозни повишения в последните седмици, продължава да да се колебае и сега спада с 11 евро до 526,25 евро/тон.
Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам за доставка през януари се поевтиняха през втората половина на декември, а около първите дни на януари наваксваха спадовете. Тази седмица контрактите за доставка през февруари наваксват сериозно с поскъпване от 35 долара до 1235 долара/тон.
Рафинираната захар спря да слиза по рампата на синусоидалната крива и контрактите за доставка през март добавят 5,70 долара до 486,90 долара/т на борсата в Лондон.
След празничните дни търговията на Софийската стокова борса в подкръг "Зърно" е спокойна. Продължава търсенето на фуражна пшеница, насипно, на 340 лв./тон.
В подкръг „Хранителни стоки” цените на основните стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Търговците се споразумяха за цената на нерафинираното слънчогледово олио и сделки се сключиха на 1590 лв./тон. Продължава предлагането на черен небелен слънчоглед на 1100 лв./тон.
В подкръг „Индустриални стоки” сделките бяха в съответствие със зимния сезон. Газ пропан бутан беше изкупен в диапазон 1030 - 1075 лв./хил.л, а добавка Адблу - от 1950 до 2020 лв./хил.л. Имаше и сделки за метали: отпадъци от мед на 4705 - 9000 лв./т, отпадъци от бронз на 6300 лв./т и отпадъци от алуминий на 1400 - 1700 лв./тон. Отпадъци от черни метали се реализираха в диапазон 160 – 210 лв./тон.