Президентите на САЩ притежават невероятна власт, но едно нещо извън техния контрол е борсовата ръка, която им се раздава.
Встъпилият в длъжност нов американски президент Доналд Тръмп влезе в историята като държавния глава, наследил най-горещия фондов пазар, по-горещ и от този по времето на Хърбърт Хувър месеци преди Черния вторник, пише The Wall Street Journal.
Историческа катастрофа или кръщаване на бедняшки квартали на Доналд са малко вероятни. Въпреки това, най-добрият прогнозен показател за възвръщаемостта на фондовия пазар в средносрочен план е колко скъпи са те днес, така че перспективите пред Тръмп не са велики.
От всички измерители на пазарната цена сред най-надеждните е циклично коригираното съотношение цена/печалба, разработено от икономиста Робърт Шилър от Йейлския университет, тъй като то обхваща десетилетие назад и се коригира спрямо инфлацията. На тази база американските акции са с 83% по-скъпи, отколкото когато Бил Клинтън за първи път положи клетва, 145% по-скъпи, отколкото Барак Обама за първи път положи клетва, и четири пъти по-скъпи в сравнение с началото на управлението на Роналд Рейгън. Те дори са с една трета по-скъпи, отколкото в началото на първия мандат на Тръмп, започнал през 2016 г.
Тъй като обратната страна на оценката са очакваните свежи пари, инвестирани в най-популярните индекси днес, те биха могли да загубят стойност в реално изражение, ако не бъдат задържани в дългосрочен план. Управителят на активи GMO наскоро прогнозира, че възвръщаемостта на американските акции с голяма капитализация ще достигне минус 5,2% годишно през следващите седем години след корекция с инфлацията. Това би било равнозначно да приберете пари под дюшека днес и да поискате от банката да прибере почти една трета от тях през 2032 г.
Конкретни прогнози като тази на GMO изглеждат успокояващо научни, но никой на Wall Street наистина не знае какво ще се случи или кога. Ако бъдещето обаче е като миналото, тогава вероятно по-ниските цени или движение, което да уравновеси печалбите и цените, могат да се очакват. Колкото повече време акциите прекарват в депресия, толкова по-добре би било за онези, които все още заделят част от доходите си всеки месец.
Инвеститорите не е необходимо да се опитват да определят времето на пазара. Има начин за инвестиции с по-добри перспективи днес, като се търси стойност и у дома, и в чужбина. Спредът между американските и чуждестранните акции едва ли някога е бил толкова голям. Индекс на акциите на развитите пазари извън САЩ, проследяван от MSCI, е по-малко от две трети от съотношението цена/печалба и една трета от цената спрямо счетоводната стойност на аналогичния индекс в САЩ. Акциите на нововъзникващите пазари са дори по-евтини при едва половината от множителя на печалбите в Америка.
Икономическият растеж на САЩ изглежда непобедим в момента, но доларът рядко е бил толкова скъп в сравнение с чуждестранните валути. GMO прогнозира, че стойността на акциите на нововъзникващите пазари ще възвърне 5,8% годишно след инфлацията през следващите седем години – с 11 процентни пункта в сравнение със САЩ.
Инвеститорите често допускат грешка, наречена „пристрастие към страната на произход“, заради което не притежават достатъчно чуждестранни акции. Това е по-малка опасност за американците, чиито местни компании са толкова големи и глобални. Дори американските инвеститори в уж диверсифицирани фондове могат несъзнателно да правят тази грешка, тъй като американските акции съставляват безпрецедентен дял от глобалните индекси. Когато индекси като S&P 500 станат по-евтини, което със сигурност ще стане, инвеститорите трябва да погледнат отвъд мрачните заглавия и да видят чашата като наполовина пълна, тъй като това ще означава по-добра норма на възвръщаемост.
Ако това, което е необходимо, за да се коригира този дисбаланс, е труден момент за пазарите в САЩ, тогава това би било малка утеха за пенсионерите, още по-малко за президента Тръмп. Онези, които все още са в годините, в които спестяват обаче, могат да открият, че една такава пауза може да освежи кошницата им с яйца.