IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Инвеститор в облигации: Рисковете в Източна Европа са твърде високи

Динамиката на инфлацията е под контрол, но инвеститорите се нуждаят от повече стабилност, казва мениджър на Brandywine Global Investment Management

08:24 | 16.01.25 г.
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Политическите и икономическите рискове в Източна Европа са твърде високи, за да оправдаят купуването на облигации на страни от региона при сегашната доходност, смятат в Brandywine Global Investment Management, която управлява активи с фиксирана доходност на стойност 48 млрд. долара. Brandywine предпочита да остане встрани от източната част на Европейския съюз, докато не види достатъчно стабилност, както и по-управляем ръст на цените, заяви Уилям Вон, асоцииран портфолио мениджър в компанията, базиран в Лондон.

"Със сигурност започваме да виждаме, че динамиката на инфлацията е под контрол, но се опасявам, че цените на енергията и по-слабите валути ще се отразят негативно", казва Вон в интервю за Bloomberg в понеделник преди началото на форума Invisso CEE Forum във Виена.

Друго сериозно притеснение е политическият риск, посочва той. Предизборните сътресения в Румъния в края на миналата година се отразиха на пазара на облигации, а през май предстои повторен президентски вот. В Чешката република ще има избори по-късно тази година, а Унгария вече е в режим на предизборна кампания преди парламентарните избори през 2026 г., които се очаква да бъдат с оспорвана борба.

Връзки с Тръмп

Макар че унгарският министър-председател Виктор Орбан може да се възползва от близките си връзки с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, това може да се окаже недостатъчно, за да предпази Унгария от евентуални нови мита, които САЩ налагат на ЕС като цяло.

"Дори ако Орбан е един от най-важните хора занапред, какво означава това, когато има общи мита?", попита Вон. "Дали Унгария ще се окаже крал, или ще бъде повлечена заедно с Европа?"

Доходността в САЩ е твърде привлекателна в сравнение с текущите рискове в Източна Европа, изтъква Вон, чиято компания е подразделение на Franklin Resources.

"Докато не започнете да виждате тази по-голяма стабилност, за мен е много трудно да се откажа от инвестиране в краткосрочни кредити в САЩ при 6% или 7%", каза той. "Голяма част от инвеститорите в развиващи се пазари не се нуждаят от намаляване на лихвените проценти, те просто се нуждаят от стабилност."

В сравнение с най-ликвидните пазари в Централна Европа - Полша, Унгария и Чехия - пазарите с по-висока доходност в Близкия изток също представляват примамливи алтернативи, допълва Вон. Той посочва Турция, Египет и Израел като три такива пазара, на които компанията държи позиции, позовавайки се на увеличените валутни и инвестиционни потоци в Египет и намалената волатилност на политиката в Турция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:52 | 16.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още