В първата си подробна оценка за 2026 г. Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) прогнозира още една година на стабилен ръст на търсенето на „черно злато“, движен от Индия и Китай, предава Bloomberg.
Световното потребление на петрол ще се увеличи със стабилните 1,4 млн. барела на ден през 2026 г., което е равно на темпа, очакван за тази година, и надхвърля прогнозирания ръст на доставките, посочва организацията в месечния си доклад.
На теория това би трябвало да позволи на Саудитска Арабия и нейните партньори от ОПЕК+ да съживят спряното производство, като в крайна сметка възстановят около 2 млн. барела дневно през следващите две години. Въпреки това оптимистичните прогнози на картела се подкопават както от признаците за забавяне на икономическия растеж в Китай, така и от неуспеха му да предвиди точно търсенето през миналата година.
Базираният във Виена секретариат на ОПЕК започна 2024 г. с много по-силни прогнози от останалите представители на индустрията, които беше принуден да намали с 47% в хода на шест последователни месечни понижения. Самите членове на групата не вярват в оптимистичните оценки на секретариата, като многократно решават да отложат плановете си за възобновяване на спряното производство.
През последните няколко години ОПЕК+ спираше доставките в опит да подкрепи цените. Понастоящем организацията планира да започне постепенно увеличаване на добива на месечни траншове от 120 хил. барела на ден от април, но вероятно ще преразгледа този план в началото на март.
Пазарни наблюдатели като Международната агенция по енергетика (МАЕ), JPMorgan Chase & Co. и Citigroup Inc. прогнозират глобален излишък през тази година, дори ако ОПЕК+ се откаже от плановете си за увеличаване на добива. Все пак новите мащабни санкции на САЩ срещу Русия и очакванията за нови ограничения от страна на бъдещата администрация на Доналд Тръмп, насочени към Иран, могат да променят перспективите.
Докладът на ОПЕК предвижда още, че потреблението в Китай ще се увеличи с 270 хил. барела дневно през 2026 г., или с 1,6%. Това на Индия също ще нарасне с 270 хил. барела на ден, или с 4,7%. Въпреки това вносът на суров петрол в Поднебесната империя отново е намалял през миналата година, а представители на индустрията предполагат, че търсенето на „черно злато“ в страната скоро може да спре да нараства, тъй като тя се ориентира към електрически превозни средства.
Докладът на МАЕ
Според Международната агенция по енергетика световните пазари на петрол ще бъдат изправени пред по-малък излишък през тази година, отколкото се очакваше досега, на фона на по-силното търсене и новите рискове пред доставките.
Световните запаси ще се увеличат със 725 хил. барела на ден през 2025 г., а не с 950 хил. барела на ден, както се предвиждаше преди, посочва организацията в месечния си доклад. Тя увеличи незначително прогнозите за световното потребление за 2025 г.
„През декември времето стана определено по-студено в Канада, северните и централните райони на САЩ“, изтъкват от базираната в Париж МАЕ. „Цените също получиха тласък, тъй като търговците разгледаха множество рискове, свързани с предлагането“, се добавя в доклада.
Според доклада мащабните нови санкции, обявени от администрацията на Джо Байдън миналата седмица, биха могли „значително да нарушат руските вериги за доставка и дистрибуция на петрол“. Износът от Иран също може да бъде ограничен, ако бъдещата администрация на Тръмп изпълни обещанията си за допълнителни санкции, заяви МАЕ.
Твърде рано е да се предвиди точният размер на двете потенциални загуби, но ако те са достатъчно значителни, биха могли да позволят на другите страни от ОПЕК+ да продължат с плановете за съживяване на добива, допълва агенцията.
МАЕ повиши прогнозите за световното потребление за 2024 и 2025 г. със 100 хил. барела на ден. Ръстът на търсенето ще се ускори леко до 1,05 млн. барела дневно през тази година, „тъй като икономическите перспективи се подобряват незначително“, с което средните нива ще достигнат 104 млн. барела дневно.
Слабото нарастване на търсенето ще бъде компенсирано с ръст на доставките извън алианса ОПЕК+. Доставките ще нараснат с 1,5 млн. барела дневно през тази година - същият темп като през 2024 г. - отново водени от подобен набор от производители в Северна и Южна Америка: САЩ, Бразилия, Канада, Гвиана и Аржентина.
преди 1 седмица Имаме си много подходяща българска поговорка за опецитеплюс : "Гладна кокошка просо сънува." ... И като се добавят нови 20млн електрички тази година към съществуващият автопарк ?! И като влезнат тази година в сила в ЕС и Поднебесната новите стандарти и изисквания за изгорели газове и енергийна ефективност в транспорта , как точно ги виждат тези ръстове ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар