Борсовата сесия на Wall Street започва с повишения, след като доклад от вторник показа, че инфлацията на едро в САЩ изненадващо се е забавила заради поевтиняването на храните. Индексът на сините чипове Dow Jones натрупва 174 пункта, или 0,4%. Широкият пазарен показател S&P 500 се повишава с 0,6%, а технологичният измерител Nasdaq Composite - с 0,9%.
За ръстовете спомогна любимецът на трейдърите в областта на изкуствения интелект Nvidia, като акциите на компанията за производство на чипове поскъпват с повече от 1%. Книжата на Tesla и Palantir са нагоре с по около 3%, предава CNBC.
През декември индексът на цените на производител (PPI) при крайното търсене се е повишил с едва 0,2% на месечна база, според доклад на Бюрото за трудова статистика. Прогнозата в анкета на Bloomberg, проведена сред икономисти, беше за ръст от 0,4%. Показателят, изключващ волатилните цени а храните и енергоносителите, е останал без промяна спрямо ноември. В сравнение с година по-рано общият индекс на цените на производител се е повишил с 3,3%, а основният показател - с 3,5%.
Данните сочат спад на цените на хранителните продукти с 0,1%, включително близо 15% поевтиняване на зеленчуците. Цените на енергията са се повишили с 3,5%.
Докладът за PPI показателя предшества по-внимателно наблюдавания индекс на потребителските цени (CPI), който ще бъде публикуван в сряда. През последните седмици инвеститорите и потребителите повишиха инфлационните си очаквания на фона на силното търсене и в момент, когато Доналд Тръмп заплашва с по-високи мита върху вносните стоки през втория си президентски мандат.
Икономистите обръщат голямо внимание на доклада за PPI показателя, тъй като няколко от неговите компоненти се включват в предпочитания от Федералния резерв на САЩ измерител на инфлацията - ценовия индекс на разходите за лично потребление (PCE).
Упоритата инфлация през последните месеци на 2024 г., съчетана с устойчивия пазар на труда, насърчиха представителите на Фед да понижат очакванията си за намаляване на лихвените проценти през тази година.
„Данните от днес са благоприятни за фондовия пазар, защото намаляват опасенията, че сме на прага на ускоряване на инфлацията“, коментира Крис Бригати, главен инвестиционен директор на SWBC.
„Сега всички погледи са насочени към доклада за индекса на потребителските цени в сряда“, добави той.
Инвеститорите изразяват почти пълна увереност, че Фед ще запази лихвените проценти без промяна на заседанието си по-късно този месец. Според инструмента CME FedWatch Tool залозите предполагат 79% вероятност лихвите да останат в сегашния си целеви диапазон от 4,25% - 4,5% и през март.
Междувременно трейдърите се надяват началото на сезона на отчетите за четвъртото тримесечие да стабилизира пазарите. JPMorgan, Wells Fargo, Citigroup и Goldman Sachs ще представят резултатите си за четвъртото тримесечие в сряда, а Bank of America и Morgan Stanley - в четвъртък.
Очаква се стабилните такси за инвестиционно банкиране, високите приходи от търговия и отслабването на натиска за повишаване на лихвите по депозитите да допринесат за оптимистичен сезон на отчетите на американските банки.
В началото на днешната борсова сесия доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се понижава до 4,792%, а тази по 30-годишните - до 4,987%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от конкурентни валути, регистрира спад от 0,37% до 109,55 пункта.
На стоковите пазари фючърсите върху международния петролен бенчмарк Брент поевтиняват с 0,49% до 80,61 долара за барел, а тези върху американския сорт WTI - с 0,6% до 78,35 долара за барел.
Златото поевтинява с 0,09 на сто и се търгува на цена от 2676,2 долара за тройунция.
Данните са актуални към 17:00 ч. българско време.