IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Цената на петрола се задържа близо до 4-месечен връх*

Фючърсите върху сорта Брент поевтиняват с 0,59% до 80,53 долара за барел, а тези върху американския WTI - с 0,44% до 78,47 долара за барел

09:30 | 14.01.25 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Цената на петрола се понижава във вторник, но се задържа близо до четиримесечния си връх, докато въздействието на новите санкции на САЩ върху руския петрол остава в центъра на вниманието, предава Ройтерс.

Фючърсите върху сорта Брент поевтиняват с 0,59% до 80,53 долара за барел, а тези върху американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) - с 0,44% до 78,47 долара за барел.

Цените скочиха с 2% в понеделник, след като в петък Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на „Газпром нефт“ и „Сургутнефтегаз“, както и на 183 кораба, които търгуват с петрол като част от така наречения „сенчест флот“ от танкери на Москва.

„Заглавията около руските петролни санкции бяха доминиращият двигател за цените на петрола през изминалата седмица, а в комбинация с устойчивите икономически данни от САЩ се наблюдава известна динамика на по-затегнатото търсене и предлагане“, заяви пазарният стратег на IG Йеап Джун Ронг.

„Днес пазарът ще си поеме въздух. Бързото и яростно покачване на цените с близо 10% от началото на годината подтиква към известно прибиране на печалби, тъй като се очертават рискове около предстоящите данни за инфлацията в САЩ“, добави той.

По-късно през деня ще бъде публикуван докладът за индекса на производствените цени (PPI) в САЩ, а в сряда - за индекса на потребителските цени (CPI). Залогът е голям, тъй като всяко повишение на основната инфлация над прогнозираните 0,2% може да затвори вратата за по-нататъшно намаляване на лихвените проценти на Федералния резерв през тази година.

По-ниските разходи по заемите обикновено спомагат за стимулиране на икономическия растеж, което би могло да насърчи търсенето на „черно злато“.

В същото време несигурността около търсенето от страна на основния купувач Китай може да намали въздействието на по-ограниченото предлагане. Вносът на суров петрол в азиатската страна е намалял през 2024 г. за първи път от две десетилетия, като се изключи времето на пандемията от Covid-19, показват официални данни от понеделник.

„Новите санкции срещу руския петрол ще повлияят на доставките на суров петрол за Китай и Индия, въпреки че ключовите играчи в тези страни все още оценяват правната ситуация и възможните обходни пътища“, коментира Филип Джоунс-Лукс от Sparta Commodities.

*Данните са актуални към 9:00 ч. българско време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:31 | 14.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още