Wall Street наистина се тревожи за облигациите и може би е време да започнат покупки.
На 10 януари 2025 г. беше публикуван доклад за заетостта и работните места в САЩ, данните в който надхвърлиха очакванията. Това повиши доходността по 10-годишните държавни облигации до 4,772%, най-високото затваряне от 1 ноември 2023 г., пише The Wall Street Journal.
Доходността по 30-годишните облигации на САЩ нарасна до 4,962%, припомня медията.
Това, което плаши пазарите, е, че голяма част от скорошното повишение на доходността изглежда не отразява очакванията за по-силен икономически растеж. Това може да е заради инвеститорите, които прилагат по-висока отстъпка или „срочна премия“, за да държат дългосрочни облигации, предполагат оценки на Федералния резерв на САЩ.
Някои анализатори отдават това на възможността обещаните от новоизбрания президент Доналд Тръмп мита да дерайлират световната икономика и да доведат до скок в инфлацията. Същевременно очакваните данъчни облекчения биха раздули допълнително американския бюджетен дефицит.
Движенията в срочните премии обикновено са силно свързани по целия свят и последствията се усещат по-ярко в по-слабите икономики, особено във Великобритания. Там доходността по 30-годишните дългови книжа се търгува около 5,4%, което е 27-годишен връх. Финансовият министър на Острова Рейчъл Рийвс публично обеща да успокои пазарите на облигации, като същевременно се опита да заложи някои амбиции за умерен растеж в последния си бюджет, но това нейно обещание е поставено под силен натиск.
Франция също e под напрежение. Правителството е сковано от парламентарна безизходица и сега разходите по заемите на страната са значително над тези на Гърция например.
Като допълнителен знак за проблеми паундът и еврото поевтиняват на валутните пазари, като последното се плъзга близо до паритета с щатския долар. S&P 500 и Stoxx Europe 600 завършиха сесията на 10 януари със спад, съответно, от 1,5% и 0,8%.
Контраинтуитивно, но облигациите могат да се окажат най-безопасното място насред бурята. От една страна, фискалните прогнози вероятно грешат и страните, които печатат своя собствена валута, не могат наистина да бъдат принудени да изпаднат в неизпълнение на задължения. По-важното е, че свързаните с инфлацията държавни облигации също се разпродават, което опровергава идеята, че пазарите виждат горещата икономика и митата като сериозен инфлационен проблем.
Накрая може да се окаже, че всичко е свързано с лихвите. От декември Фед разби очакванията за продължителен цикъл на намаляване на лихвените проценти. В резултат на това цялата средна част на кривата на доходност на държавните облигации – с от две- до петгодишен матуритет, взе положителна посока за първи път от 2022 г. Само краткосрочните книжа – от три месеца до една година, все още са с обърната крива на доходност, което отразява очакванията на пазарите за едно или две лихвени понижения през тази година.
Причината, поради която звънят алармите, е, че дългосрочните облигации се разпродават още повече и се засилва мечата търговия. Три от четири пъти кривите на доходност се изострят по обратната причина, показват историческите данни – спад на доходността по краткосрочните облигации, предизвикан от бързото намаляване на лихвите на централните банки. Мечи пазар след период на обърнати криви на доходност е рядко явление и най-вече напомня на периодите на стагфлация през 70-те и 80-те години.
Така се стига до същината на въпроса. Днешната ситуация, в която централните банки успяха агресивно да повишат лихвените проценти, без да навредят на икономиката, след което бавно да ги намалят, докато изпращат ястребови послания, е почти безпрецедентна.
Ето защо това, което се случва с облигациите, има смисъл. Инвеститорите в инструменти с фиксиран доход изключват „твърдо приземяване“ за икономиката и са убедени, че възвръщаемостта на парите вероятно няма да падне под 3,5% в обозримо бъдеще. Те започнаха да искат премия, за да заключат парите си за по-дълго време.
Тази срочна премия все още не е чак толкова голяма: според съобщенията тя добавя 0,6 процентни пункта към доходността по 10-годишните облигации при историческа средна стойност 1,5 процентни пункта.
Защо тогава фондовите пазари реагираха толкова негативно? Един ключов фактор може да са разтегнатите оценки. След години на водени от технологиите ралита S&P 500 стана толкова скъп, че дори и оптимистичните прогнози на анализаторите за 2025 г. да се реализират, доходността от едногодишните форуърдни печалби спада до 4,6% - подобна на доходността от 5-годишните американски облигации.
Това обяснява защо притежателите на акции все повече гледат на облигациите като на конкуренция, особено за средносрочни инвестиционни хоризонти.
Разбира се, това не изключва възможността доходността да се повиши допълнително или самата висока доходност да има отрицателно въздействие върху икономическия растеж, особено извън САЩ. Ако обаче растежът и корпоративните печалби наистина пострадат, централните банки ще трябва да променят курса и да преминат в режим на стимулиране. При този сценарий облигациите също печелят.