Разпродажбите на облигации на световните пазари продължиха в четвъртък, като навредиха на фондовите пазари и подкрепиха долара на фона на публикувани данни, които показаха, че икономиката на САЩ е в добра форма и това може да ограничи пониженията на лихвите. Облигационните пазари реагират и на новите съобщения за американските мита, предава Ройтерс.
Доходността по бенчмарковите 10-годишни американски държавни ценни книжа се повиши в сряда с три базисни пункта до 4,71%, най-високото ѝ ниво от април 2024 г. насам след ръста със седем базисни пункта във вторник. Към 7,30 ч. тази сутрин тя отстъпва от върховете си до ниво от 4,663%.
Разпродажбите при облигациите в сряда нараснаха, след като CNN съобщи, че новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обмисля да обяви национално икономическо извънредно положение, за да осигури правно основание за поредица от всеобщи мита за съюзници и противници.
Това се прибавя към несигурността на инвеститорите, която според анализатори, вече води до по-висока „срочна премия“, на практика допълнителна доходност, която те искат по по-дългосрочните държавни ценни книжа.
Съобщението и по-високата доходност навредиха и на акциите, като общоевропейският индекс Stoxx 600 отбеляза спад с 0,2%, заличавайки по-ранните ръстове.
Доларът спря първоначалните си спадове спрямо повечето големи валути и отбелязва ръст.
През последните седмици доходността по американските държавни ценни книжа се повишава и поради силните данни за икономиката на САЩ, които накараха инвеститорите да ограничат очакванията си за размера на пониженията на лихвите от Федералния резерв тази година.
Публикувани във вторник данни показаха, че новооткритите работни места в САЩ неочаквано са нараснали през ноември, а секторът на услугите се е ускорил миналия месец, което означава, че Фед може да не бърза да понижи лихвените проценти.
„Явно е, че голямата тема на седмицата е по-високата доходност по американските облигации и по-силният долар“, коментира Сами Чаар, главен икономист в компанията Lombard Odier в Женева. „Освен това видяхме, че показателят за услугите на Института за управление на доставките нарасна. Затова изглежда, че Фед има повече притеснения за инфлацията и силния икономически растеж“, допълва той.
„Американският цикъл е движен от ръста на доходите и от потреблението и когато го погледнете от този ъгъл, той отдава голямо значение на пазарите на труда, тъй като за да продължи, хората трябва да имат работа и доходи. Затова пазарът реагира толкова много на данните за новосъздадените работни места“, обяснява Чаар.
„Втората тема са непоследователните и променливи политически коментари от другата страна на Атлантика“, допълва той.
Тази седмица ще бъдат обявени още данни за заетостта в САЩ като новосъздадените работни места извън земеделието в петък, които са най-важните. Данните за инфлацията следващата седмица са другите основни данни, очаквани през януари.
Разпродажба на британски облигации
Реакцията на британските пазари в сряда беше по-драматична в сравнение с другите страни, като доходността по 10-годишните облигации се повиши с десет базисни пункта до 4,79%, най-високото ниво от 2008 г. насам.
Доходността по германските бундове е нагоре само с четири базисни пункта.
Паундът се понижава с 0,25% спрямо долара до 1,233 долара, а еврото поевтинява с 0,7% до 1,031 долара към 7,30 ч. българско време
Местните британски компании с голяма пазарна капитализация също се представят слабо, като отбелязват спад от 1,76% спрямо понижение с 0,4% за международно насочените британски компании с голяма пазарна капитализация.
„Изглежда, че има голяма негативност около Великобритания“, казва Лин Греъм-Тайлър, старши лихвен стратег в Rabobank.
„Това повишение на доходността увеличава шанса за почти пълно свиване на пространството за фискални действия, затова съществува повишена вероятност да се наложи увеличаване на данъците и намаление на разходите в следващия бюджет“.
Азиатските акции имаха затруднения по-рано през деня в сряда, като най-широкият индекс MSCI на Азиатско-Тихоокеанския фондов пазар извън Япония се понижи с 0,57%.
Китайските пазари отново бяха на фокус. Местният индекс на сините чипове и основният борсов индекс в Хонконг се понижиха с по 1,7% по-рано през деня, но се възстановиха и завършиха само с лек спад, а инвеститорите бяха под влиянието на новите усилия на властите в Пекин да успокоят инвеститорите след колебливото начало на годината.