Борсовата сесия на Wall Street в сряда започва с понижения, продължавайки отрицателната тенденция след спадовете от вчера. Индексът на сините чипове Dow Jones губи 97 пункта, или 0,2%. Широкият пазарен показател S&P 500 отстъпва с 0,1%, а технологичният измерител Nasdaq Composite почти не трепва.
Акциите на технологичната компания Palantir, една от най-големите печеливши в S&P 500 през миналата година, поевтиняват за трети пореден ден. Те започват деня с 1,3% надолу, предава CNBC. Книжата на производителят на чипове Advanced Micro Devices поевтиняват с 4% след понижаване на рейтинга от HSBC.
По-рано в сряда стана ясно, че наемането на служители и ръстът на заплатите в частния сектор на САЩ са се забавили през декември. Според данни на изследователския институт ADP през миналия месец заетостта в страната е нараснала със 122 хил. души - най-малко от четири месеца насам - след увеличението от 146 хил. души през ноември. Средната прогноза в анкета на Bloomberg, проведена сред икономисти, предвиждаше ръст от 140 хил.
Докладът показва, че ръстът на заетостта в различните отрасли не е еднакъв. Най-голямо увеличение е регистрирано в сферата на образованието и здравеопазването, строителството, както и в сектора на отдиха и хотелиерството. Производството, добивът на природни ресурси и минното дело, както и професионалните и бизнес услугите са отбелязали спад в броя на служителите.
Отделни данни, публикувани в сряда от Министерството на труда, показаха, че първоначалните молби за помощи при безработица са намалели до 201 хил. през седмицата до 4 януари, което е най-ниското ниво от февруари насам. В същото време продължаващите молби след първата седмица на безработица през предходната седмица са нараснали до 1,87 млн. Данните могат да бъдат волатилни поради външни фактори през отделните седмици, особено по време на празниците.
Очаква се месечният правителствен доклад за заетостта, който ще бъде публикуван в петък, да покаже, че служителите, включително на държавните длъжности, са се увеличили със 163 хил. през декември след ръста от 227 хил. през ноември.
В началото на днешната борсова сесия доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се повишава до 4,701%, а тази по 30-годишните - до 4,947%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от конкурентни валути, регистрира повишение от 0,59% до 109,19 пункта.
На стоковите пазари фючърсите върху международния петролен бенчмарк Брент поскъпват с 0,22% до 77,22 долара за барел, а тези върху американския сорт WTI - с 0,3% до 74,47 долара за барел.
Златото поскъпва с 0,66 на сто и се търгува на цена от 2683,1 долара за тройунция.
Данните са актуални към 17:00 ч. българско време.