Настоящата седмица ще бъде натоварена с данни за работните места в САЩ, протокола от последното заседание на Федералния резерв, както и с доклади за инфлацията в еврозоната и Китай. На този фон пазарите в САЩ ще останат затворени в четвъртък в поклон на бившия президент Джими Картър, пише investing.com.
Ето какво ще движи пазарите тази седмица.
Ключови данни за инфлацията
Очакванията за допълнително намаляване на лихвените проценти от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ) ще бъдат подложени на проверка от експресните данни за инфлацията в еврозоната през декември, които ще бъдат публикувани във вторник. Информация за цените в Германия и Франция през миналия месец се очаква още в понеделник.
Всякакви признаци, че инфлацията в региона се забавя още повече, биха дали на ЕЦБ възможност да облекчи още паричната си политика и да подкрепи изпитващата затруднения икономика.
В четвъртък в Китай ще бъдат публикувани данни за инфлацията на потребителските и производствените цени.
Заетостта в САЩ
Очаква се в петък докладът за заетостта в САЩ да покаже, че икономиката на страната е добавила 154 хил. нови работни места през декември, а нивото на безработица вероятно се е задържало на 4,2%.
Данните за пазара на труда бяха колебливи през последните месеци на фона на смущенията, предизвикани от стачки и урагани. Докладът за ноември показа ръст от 227 хил. нови работни места след слабото увеличение през октомври.
Преди доклада в петък инвеститорите ще получат други актуални данни за силата на пазара на труда. Във вторник ще бъдат публикувани месечните данни за свободните работни места, последвани от данни за наемането на служители в частния сектор и седмичния доклад за първоначалните молби за помощи при безработица в сряда.
Протоколът на Фед
В сряда Федералният резерв на САЩ ще публикува протокола от заседанието си през декември, на което беше взето решение за трето поредно понижение на лихвения процент с 25 базисни пункта.
През седмицата инвеститорите ще имат възможност да чуят и няколко официални представители на централната банка.
Фондовите пазари
В края на декември и началото на януари водещите индекси се понижиха след силна година. Бенчмаркът S&P 500 приключи 2024 г. с ръст от 23% и отбеляза най-големия си двугодишен ръст от 1997-1998 г. насам.
Перспективите за трета поредна силна година зависят отчасти от силата на икономиката, като данните за пазара на труда са сред най-важните показатели за нейното състояние.
Данните биха могли да помогнат и за изясняване на перспективите пред лихвените проценти. Миналия месец Фед разтревожи пазарите, като се насочи към по-предпазлива перспектива за понижаване на разходите по заемите и повиши прогнозата си за очакваната инфлация през 2025 г.
Цената на петрола
Цената на петрола завърши миналата седмица с повишение, тъй като перспективите за търсенето бяха подкрепени от студеното време в Европа и САЩ, заедно с допълнителните стимули за съживяване на икономиката на Китай.
Цената на сорта Брент отбеляза седмичен ръст от 3,3%, а фючърсите върху американския суров петрол WTI регистрираха поскъпване с 5%.
Данните от миналата седмица, показващи спад в запасите от суров петрол в САЩ, оказаха сериозна подкрепа на пазара. Цената на „черното злато“ обаче вероятно ще бъде ограничена от по-силния долар, който се засили поради очакванията, че икономиката на САЩ ще продължи да постига по-добри резултати от конкурентите си в световен мащаб през тази година и че лихвените проценти в страната ще останат относително по-високи.