IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще има ли позитивизъм в пазарната оценка на компаниите от елитния клуб „Великолепната седморка“

Как ще се представят през тази година най-предпочитаните от инвеститорите акции, коментира Климент Робев, пазарен анализатор в "Елана Трейдинг"

21:18 | 03.01.25 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Колкото да имаха добра година, Nvidia и Tesla са най-рискови от "Великолепната седморка" през 2025 г. Тази прогноза направи Климент Робев, пазарен анализатор в "Елана Трейдинг", в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.

Той посочи, че на първо място сред причините може да се окаже, че тръгват от много висока база и много високи пазарни очаквания. „На второ място, когато говорим за Nvidia – тя е зависима от търсенето на останалите компании от технологични сектор на чипове. Това е компания, която е характерна с дълбоки корекции в исторически план“, припомни пазарният анализатор.

Според него Tesla и Nvidia бяха двете най-интересни компании от групата на "Великолената седморка", но всички представители на кохортата записаха по-добро представяне от широкия индекс S&P 500 през 2024 г. „Индексът отбеляза втора поредна година ръст над 20%, основно движен от оценките на технологичните гиганти. В същото време много значими инвеститори като Уорън Бъфет и CEO на компании продаваха акции, което показва, че оценката им в момента е наистина висока“, коментира Робев.

Той отчете, че седемте компании – Apple, Microsoft, Nvidia, Amazon, Meta Platforms, Alphabet и Teslа показаха много добри финансови отчети през миналата година, ръст на приходите и на печалбата, и много голям ентусиазъм за изкуствения интелект.

Климент Робев посочи, че Nvidia се затвърди като водещия производител на чипове за AI, но се видя и стратегически преход към квантовите изчисления. „Все още това е нещо ново за компанията, но мениджмънтът се стреми да диверсифицира своя бизнес, осъзнавайки че пазарът на AI e цикличен“, обясни пазарният анализатор. Според него други рискове пред компанията остават – конкуренцията като TSMC, геополитическото напрежение между Китай и САЩ, както и най-вече възможност да настъпи овладяване на огромните разходи за чипове от страна на останалите от "Великолепната седморка", което ще се отрази пряко на финансовите отчети на Nvidia.

Tesla имаше турболентна година, като Илон Мъск се опита да препозиционира компанията към AI с предложения за роботаксита и хуманоидни роботи, след като се отказа от идеята за евтин електромобил“, припомни Робев. Според него близостта на Мъск с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп се отрази положително на цената на компанията, специализирана в производството на електромобили и към решения за съхранение на енергията, и в края на миналата година тя достигна 1,5 трлн. долара.

„Новото политическо влияние на Мъск може да помогне на компанията да настъпи по-бързо на пазара за автономни превозни средства, ако той успее да смекчи регулациите, но има притеснения, че това може да го отклони от управлението на различните му компании“, отбеляза Робев. И добави, че в проблем може да се превърне високата оценка на компанията и очакванията на инвеститорите за бърза монетизация на различните проекти. 

 

Що се отнася до Meta, собственик на социалните мрежи "Фейсбук" (Facebook) и "Инстаграм" (Instagram), както и на приложението за размяна на съобщения "УотсАп", анализаторът прецени, че компанията направи добър завой към AI след неуспеха с метавселената и за първи път изплати дивиденти. По думите на Робев тя има стабилен ръст на приходите и новите ѝ продукти бяха добре приети. И отбеляза, че както с Alphabet, Meta ще очаква развитието на евентуалните регулации за AI, киберсигурност и лични данни, „които предстои да видим в САЩ“.

Робев посочи, че Alphabet с облачния си бизнес се позиционира като една от най-балансираните компании с оглед на своя бизнес модел. Той съобщи, че компанията също обяви дивиденти за първи път, и въпреки че е заплашена от множество антимонополни дела, тя е далеч по-безрискова от Tesla и Nvidia.

Пазарният анализатор обясни, че репутацията на Microsoft пострада през миналата година заради срива на Crowdstrike, но отчете, че американска транснационална компания, която развива дейност в областта на компютърните технологии и разработката на софтуер, се представи стабилно през 2024 г., макар и да записа най-малкия ръст от групата си.

Amazon трябваше да прави големи капиталови разходи и ще продължи да го прави, за да догони останалите във внедряването на AI, и това е нещо, което компанията не успява да прави особено добре. Въпреки това има стабилни приходи от облачното си подразделение AWS, a през следващата година ще трябва да защитава пазара си от конкуренти като Temu и Shein“, анализира перспективите Робев пред американската мултинационална технологична компания, която се фокусира върху електронна търговия, облачни изчисления, цифров стрийминг.

Той подчерта, че Аpple не предложи значимо ново устройство през годината, макар новите ѝ модели да бяха добре приети. „Има известно изчерпване на ентусиазма и компанията ще трябва да положи усилия да бъде по-иновативна, за да задържи потребителите“, е мнението на анализатора за американската мултинационална корпорация за производство и продажба на потребителска електроника, компютърен софтуер и персонални компютри.

Откъде могат да се зададат рискове на технологичните компании и могат ли да се очакват дълбоки корекции? Как изкуственият интелект навлиза в стратегиите им?  

Материалът не е повод за вземане на инвестиционно решение!

Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:18 | 03.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още