През 2024 г. имаше твърде малко IPO-та, като през 2025 г. се очакват повече първични публични предлагания. Това каза Димитър Георгиев, ръководител „Финансови пазари“ в „ЕЛАНА Трейдинг“, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
„Моите очаквания през 2025 г. фокусът да бъде по-скоро върху първичния пазар. Да видим повече първични публични предлагания на регулирания пазар. Твърде вероятно е 2025 г. да бъде годината на IPO-тата“, каза той.
Георгиев очаква основните компании на Българската фондова борса (БФБ), които имат стойност, успешен бизнес модел и доказал се мениджмънт, да продължат да показват положителни резултати.
Според него и към този момент българският пазар остава изключително подценен.
„Ще видим фокус към първичния пазар, нови компании, които ще дадат тласък и ще докарат нови инвеститори на пазара", каза той.
Изпращаме поредна успешна година за българския фондов пазар, каза Георгиев и допълни, че основният индекс SOFIX се е покачил с над 16% през 2024 г., което е много впечатляващ резултат.
„За поредна година нашият пазар показва, че е прекрасно място за паркиране на свободни парични средства и правене на пари“, каза той.
„Сред най-успешните компании се наредиха Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ, който благодарение на продажбата на един ключов актив – на магазин на Mr Bricolage, и на договаряне и предоговаряне на наематели в основната сграда на компанията в Sofia Tech Park, се радваше на сериозен интерес от страна на инвеститорите и акциите са с над 50% нагоре", каза Георгиев.
Относно акциите на Първа инвестиционна банка, които са на второ място в SOFIX по ръст на цените, първоначален катализатор през годината бяха слуховете за продажба, като акцията задържа високите нива с малко над 45% годишен ръст заради добрите си резултати, смята Георгиев.
Към момента няма официално развитие по този въпрос – няма сделка или индикации за сделка, коментира той.
„Средата за банковия бизнес в България е изключително благоприятна при изключително ниски лихви, при които банките се финансират от населението, и в същото време достатъчно високи лихви, които те дават по потребителски и ипотечни кредити“, каза още Георгиев.
Според него присъединяването към еврозоната има разностранен ефект върху банките.
„От една страна те ще загубят несимволични приходи, които правят в момента от превалутиране на евро и лев. Цели отдели на банките се изхранват от това. Но това не е твърде значима част от бизнеса. Банките дългосрочно ще спечелят много от присъединяването към еврозоната, защото това ще направи икономиката по-стабилна, по-предвидима, по-растяща“, каза още той.
По думите на Георгиев банковата система ще бъде още по-стабилна, ще има още по-голямо доверие към българските банки, включително – тези с български собственици.
Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да намерите тук.
преди 1 ден "Средата за банковия бизнес в България е изключително благоприятна при изключително ниски лихви, при които банките се финансират от населението, и в същото време достатъчно високи лихви, които те дават по потребителски и ипотечни кредити ... точно за това НЕ стана ясно, защо отпадна данък "свръхпечалба" за банките ??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар