Изминалата 2024 г. бе изключително добра за американските пазари и най-вече за технологичните компании, като широкият измерител S&P 500 премина психологическите граници от 5000 и 6000 пункта през годината. От 30-те най-добре представили се акции в S&P 500 около 10 са на технологични компании, следвани от тези на компании за комунални услуги и енергия. В същото време в NASDAQ Composite около половината от най-добре представилите се компании са в технологичния и биотехнологичния сектор. Това коментира Ивайло Чаушев, главен пазарен анализатор в "Делтасток", в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
„Лидерът по представяне в S&P 500, отбелязвайки 340% ръст на годишна база, е Palantir, която предоставя продукти за анализ на данни на правителството на САЩ и корпоративни клиенти. Въвеждането на изкуствен интелект в инструментите на компанията засили търсенето изключително много. Тя представи и добри отчети, които се харесаха от инвеститорите и се насочи към партньорства с водещи компании в САЩ“, каза анализаторът.
Чаушев допълни, че председателят на борда на директорите ѝ Питър Тийл е изключително близък с новата администрация в северноамериканската страна, което дава положителни перспективи за цената на акцията. Palantir има потенциал в следващите години да се присъедини към клуба на водещите технологични компании, особено ако се насочи към отбранителния сектор.
Акциите на Vistra са на второ място сред най-добре представилите се във водещия индекс, отбелязвайки ръст от 258% в цената. Vistra е компания за комунални услуги, предоставяща електричество на корпоративни клиенти и домакинства. Водещият двигател за цената на акциите бе развиването на центрове за данни, които изискват изключително много енергия. Предимствата на компанията са, че тя се намира в Тексас, където има облекчени регулации, а събеседникът обясни, че източниците на енергия, с които Vistra работи са диверсифицирани.
Третото място в S&P 500 е за най-нашумялата компания за последната година, а именно Nvidia. Акциите на компанията поскъпнаха със 171% на годишна база през 2024 г., като голяма част от ръста бе през първата половина на годината, докато в последните месеци е налице по-умерено представяне. Това забавяне в ръстовете се дължи на достигането на огромна капитализация.
„Един от положителните сигнали, които виждаме през последните няколко дни, тъй като пазарите се разпродават и имаме спадове в S&P 500 и Nasdaq 100, е, че Nvidia остана стабилна. Това е един сигнал, че инвеститорите все още имат доверие в компанията и през 2025 г. очакваме позитивни развития за Nvidia. Ръстовете едва ли ще са със 170-200%, но най-вероятно ще се представят по-добре от общия пазар“, посочи събеседникът.
В NASDAQ Composite биотехнологичната GeneDx Holdings отчете ръст в цената на акциите от 2695% на годишна база. Предимството на тази компания е, че е една от първите с работещ продукт. Вижда се и постепенно увеличаване на приходите на GeneDx и тя може да излезе на печалба в следващите 1-2 години. Това е рядкост за компаниите в сектора, които често работят на загуба.
Bright Minds Biosciences е друга компания, чиито акции поскъпнаха значително за 2024 година - с цели 2419%. Тя се занимава с изработката на лекарства за неврологични заболявания, депресия и болкоуспокояващи. През миналата година реализираха пробив при болкоуспокояващите, като компанията произведе лекарство с ефект близък на този на морфина. Чаушев обясни, че много инвеститори за заемали къси позиции срещу Bright Minds, което е бил допълнителен стимул за цената, тъй като когато инвеститорите затварят мечите си позиции, те генерират търсене.
Quantum Computing успя да се наложи като водеща компания в развитието на квантовите компютри, което спомогна за ръст в цената на акциите от 1719% на годишна база. Фирмата предлага квантови платформи на клиентите си, с които могат да се извършват изключително бързи изчисления.
„С развитието на квантовите компютри и изчисления старите методи за киберсигурност започват да стават малко излишни или поне лесни за разбиване. Quantum Computing предлагат и решения, които помагат за справянето с този проблем и са добре позиционирани за бъдещето развитие и особено това, което е свързано с киберсигурността, може да им помогне да се развият още по-добре“, каза Чаушев.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.