2024 г. беше много силна за американските акции. Водещият индекс S&P 500 успя да реализира почти 25% ръст, а NASDAQ - от 26%. Това коментира Калин Георгиев, финансов анализатор в BenchMark Finance, в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria.
„2024 г. беше доста динамична година за финансовите пазари, а и за глобалната икономика като цяло. Това беше година на изборите. В повече от 50 държави се проведоха парламентарни или президентски избори“, каза той. Според Георгиев фокусът е бил върху изборите за Европейски парламент и президентския вот в САЩ.
От икономическа гледна точка акцентът падна върху инфлацията и това, че централните банки чрез своите политики на по-високи лихви в крайна сметка успяха да овладеят инфлацията, смята той.
„Инфлацията успя да се забави, въпреки че остава над целта на Федералния резерв. Имаме чувствително охлаждане спрямо предходните години. Победата на Доналд Тръмп даде очаквания на инвеститорите, че той ще предприеме политики към дерегулация, към намаляване на данъците. По-ниските данъци винаги се възприемат добре от инвеститорите и това тласна индексите“, каза той. По думите му и цикълът на понижение на лихвите, който Федералният резерв започна, оказва своето влияние.
Федералният резерв и през 2025 г. ще продължи с намалението на лихвите, но вероятно с по-бавен темп спрямо 2024 г. На последното заседание централната банка даде сигнал, че очаква през тази година пониженията да бъдат две, а не четири, каза още финансовият анализатор.
Във времена на по-ниски лихви технологичните акции безспорно се представят по-добре, коментира Георгиев.
Според него през 2025 г. трябва да се наблюдават петролните акции, акциите от зеления сектор, както и банковия сектор, които ще бъдат повлияни от новата администрация на Доналд Тръмп.
Европейските пазари, от своя страна, не успяха да се представят толкова добре, колкото тези в САЩ.
„Ако погледнем към двете водещи икономики в ЕС – френската и немската, ще видим, че и двете имат сериозни проблеми. В Германия предстоят избори тази година. Икономическият ръст на страната е близък до нулата. Франция има проблеми с бюджета. Ако погледнем икономическия ръст на еврозоната като блок, ще видим, че представянето е доста по-слабо в сравнение с Щатите“, каза още Георгиев.
Активите под светлината на прожекторите на пазарите през 2024 г. бяха биткойнът, златото и доларът.
„Биткойнът реализира ръст от близо 120% - през 2024 г. си удвои стойността. Причина за това е избирането на Доналд Тръмп, който през цялата си кампания изразяваше доста про-крипто позиции. Другият актив е златото, което също се представи доста добре – най-доброто представяне от 2010 г. като възвращаемост на годишна база. Доларът също реализира добри резултати, въпреки че на фона на тези два актива представянето му от 7% ръст не е толкова впечатляващо“, посочи той.
„2025 г. ще бъде доста интересна, не по-малко от 2024 г. И за трите актива, които посочихме, водещо ще бъде каква ще е политиката на Тръмп, тъй като той даде доста заявки, тепърва предстои да видим кое ще реализира на практика“, коментира Георгиев.
„Конкретно при златото, ако геополитическата несигурност в Близкия Изток и Украйна продължи, в комбинация със забавянето на икономиката ще продължи да подкрепя цената. В случай че видим мирно уреждане на конфликта в Украйна, това може да притисне цената надолу“, заяви той.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.