IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо 2024 г. беше добра за акциите, а 2025 г. може да е още по-силна?

Начинът, по който администрацията на Тръмп ще се справи с руско-украинската война и доколко ще успокои напрежението в Близкия изток и Китай, ще е от решаващо значение за пазарите

07:31 | 07.01.25 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Акциите имаха силна 2024 година, но най-доброто може би тепърва предстои.

Индексът S&P 500 нарасна с 23% през миналата година. Въпреки това, когато инвеститорите погледнат назад към годината, те виждат учебникарски пример за това защо фондовият пазар е лош заместител на икономиката, представила неясни и в някои случаи противоречиви данни.

Според много показатели икономиката на САЩ се справя добре. Потребителските разходи са стабилни, безработицата намалява, инфлацията е далеч под върховете си от 2022 г., а Федералният резерв започна да намалява лихвените проценти, пише Investing.com.

Същевременно цените на петрола и бензина се държат сякаш има малко търсене. Златото и биткойнът поскъпват все едно наближава голяма икономическа криза, а средната заплата на работниците в САЩ - 43 222,81 долара, е само с около 12 хил. долара над нивото на бедност за четиричленно семейство.

Влагането на пари на пазара даде на инвеститорите шанс за най-голяма възвращаемост – и анализаторите прогнозират още по-добра година през 2025 г.

Най-простото обяснение за силното представяне на пазара през 2024 г. е ръстът на печалбите. Още през 2022 г. компаниите започнаха да намаляват заплатите и да предприемат други мерки за свиване на разходите, за да повлияят на крайния си финансов резултат. Тези ходове се ускориха през 2024 г.

Все пак, за разочарование на много инвеститори, които купуват и държат акции, най-силните печалби са ограничени до шепа акции в няколко сектора. Акциите на компании за изкуствен интелект (AI) се представиха добре. Голяма част от вниманието е насочено към компании, предоставящи критичния хардуер за AI инфраструктурата, като NVIDIA.

AI акциите не са единствените, които отбелязват ценови ръстове. Манията по GLP-1 доведе до поскъпване на акциите на биофармацевтични компании като Novo Nordisk A/S и Eli Lilly. Компании в други сектори се представят по-добре от S&P 500, включително Walmart, JPMorgan Chase и American Express.

Компаниите, които показаха, че могат да осигурят силни печалби и/или да повишат прогнозите си, бяха възнаградени. И обратното, компаниите, които пропуснаха очакванията и понижиха прогнозите си, бяха наказани.

Основната причина да вярваме, че 2025 г. може да бъде страхотна година за акциите, се основава на вероятността. От 1926 г. S&P 500 осигурява положителна възвръщаемост в 73% от случаите. През същия този период индексът осигурява двуцифрена възвръщаемост в 60% от случаите.

Математиката е подкрепена от макроикономическите условия. Последният път, когато S&P 500 дава отрицателна възвръщаемост, е през 2022 г. По това време темпът на инфлация беше на 40-годишни върхове и Федералният резерв започна кампанията си за повишаване на лихвените проценти. В началото на 2025 г. инфлацията е стабилна, но значително по-ниска от тази през 2022 г., а лихвените проценти се движат надолу.

Налице са и емоционалните и психологически фактори, които влияят върху поведението на потребителите и инвеститорите, често водещи до промени в икономическата активност. Има осезаема промяна в настроенията на инвеститорите след президентските избори в САЩ и има много причини, поради които инвеститорите трябва да вярват, че ентусиазмът ще продължи през 2025 г.

Да започнем с това, че една от първите задачи на бъдещата администрация ще бъде да направи данъчните облекчения от 2017 г. (т.е. данъчните облекчения на Тръмп) постоянни. Новоизбраният президент също така обеща да намали ставката на корпоративния данък от сегашното ниво от 21% (което вече е най-ниското от 1939 г.) на 15% за компании, които произвеждат продуктите си в САЩ.

Има и още, което инвеститорите трябва да обмислят. Освен намаляването на данъците новата администрация на Тръмп иска да намали регулациите, свързани с производството на енергия, финансовите услуги, здравеопазването и защитата на околната среда. Инвеститорите вече виждат доказателства, че това може да стимулира дейността по сливания и придобивания.

Друг фактор е Министерството на правителствената ефективност (DOGE) – инициатива, която ще установи и елиминира прекомерните държавни разходи, ще рационализира бюрократичните процеси и ще подобри рентабилността на федералните програми. Дори инициативата да постигне само частично целите си, тя ще бъде от полза за по-широката икономика. Причината е, че намаляването на държавните разходи може да свърши добра част от работата на Федералния резерв по отношение на забавянето на инфлацията до предпочитаната цел от 2%.

Що се отнася до търсенето, Федералният резерв заяви, че вече няма да понижава лихвите толкова бързо, колкото очакваше. Тенденцията обаче все още ще бъде за поне няколко намаления на лихвите през годината, което би трябвало да поддържа потребителските разходи на повърхността.

Разбира се, вярването, че пазарът ще се повиши е едно. Вземането на решения за това къде да се вложат парите е друго.

Не е изненадващо, че търговията с технологични акции ще продължи да бъде активна и през новата година. AI ще остане гореща тема, както и полупроводниците. Инвеститорите вероятно няма да искат да обърнат внимание на софтуерните акции, тъй като способността на компанията да монетизира AI ще бъде ключов двигател на рентабилността.

Въпреки усилията за намаляване на държавните разходи, голяма част от парите от Закона за инфраструктурата са договорно обвързани до 2026 г. Това означава, че компаниите в този сектор ще продължат да бъдат стабилни инвестиции.

Администрацията на Тръмп превърна енергийната независимост на САЩ в приоритет и това предвещава добри времена за запасите от петрол и газ. Търсенето на центрове за данни и изграждането на AI инфраструктура дават още две причини да вярваме, че акциите на електроенергия и природен газ ще бъдат сред победителите.

Пазарите няма да се движат в една посока през цялото време. Много акции са твърде високо оценени и отдръпването през първото тримесечие на 2025 г. е не само вероятно, но и би било приветствано от много инвеститори, които искат да влязат в някои от любимите си компании на по-привлекателни цени.

Освен притесненията относно оценката, има и други неизвестни. Като начало, обхватът и въздействието на политиките към митата на Тръмп не са ясни, което означава, че битката за контрол на инфлацията не е приключила.

Новата година носи и геополитическа несигурност. Начинът, по който администрацията на Тръмп ще се справи с руско-украинската война и колко добре ще успокои напрежението в Близкия изток и Китай, ще бъде от решаващо значение за пазарите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:31 | 07.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още