IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Каква печалба би донесла инвестиция от 10 хил. долара във водещи активи през 2024 г.?

Сравнително ограничената волатилност сред активите осигури основа за ръстовете през миналата година

13:55 | 02.01.25 г.
Снимка: Spencer Platt/Getty Images
Снимка: Spencer Platt/Getty Images

Войни в Европа и Близкия изток. Глобални политически сътресения. Опасения за потенциална рецесия в САЩ. Тези и други капани преследваха пазарите през 2024 г., но в края инвеститорите, които приеха риска, пожънаха високи резултати, пише Bloomberg.

Сравнително ограничената волатилност сред активите осигури основа за ръстовете, дотолкова, че въпросът сега е дали по-големите колебания са неизбежни през 2025 г. За току-що отминалата година глобалният индекс на акциите MSCI е спаднал с 2% или повече през само три дни, а на годишна база отбеляза ръст от почти 16%.

САЩ бяха двигател на поскъпването при акциите, най-вече ръстът от 67% на индекса, следящ компаниите от т. нар. Великолепната седморка – Alphabet, Amazon.com, Apple, Meta Platforms, Microsoft, Nvidia и Tesla.

Това отразява „изключителна фаза на по-силно представяне“ за САЩ, докато инфлацията се охлаждаше, Федералният резерв понижаваше лихвите, а глобалната икономика избегна рецесия, коментира главният инвестиционен директор на Vantage Point Asset Management Ник Ферес.

Други силни активи включваха противоречивата криптовалута биткойн, чиято цена скочи с над 120% и задмина границата от 100 хил. долара за пръв път благодарение на подкрепата за цифровите активи от новоизбрания президент Доналд Тръмп. Златото – по-утвърденият актив за съхранение на стойност, поскъпна с 27%, което е най-големият му ценови ръст от 14 години, след като централните банки и други институции се възползваха от него, за да се защитят от множеството геополитически и икономически заплахи.

На фона на това Bloomberg разглежда как инвестиция от 10 хил. долара в най-значимите активи се е представила през 2024 г.

Криптозавоят на Тръмп

Спекулантите се втурнаха към криптовалутите, очаквайки бум заради обещанието на Тръмп да направи САЩ глобалния стълб на сектора. Поскъпването на мемевалутата доуджкойн от 253% би превърнала 10 хил. долара в 35 345 долара. Подобен залог върху пазарния лидер биткойн щеше да донесе 22 046 долара. В движението си биткойнът стигна рекордния връх от 108 316 долара, преди да се отдръпне от него.

Американските технологични компании с мегаголяма капитализация

Макар че ентусиазмът около трансформиращия потенциал на изкуствения интелект да тласна нагоре американските технологични компании с мегаголяма капитализация като цяло, производителят на чипове Nvidia бе очевидният победител сред водещите имена, превръщайки 10 хил. долара в 27 117 долара. За сравнение, Microsoft изостана, добавяйки едва 1209 долара към първоначална инвестиция в същия размер.

Шоковата терапия на Милей

Аржентинският индекс S&P Merval е най-добре представилият се в група от 92 основни капиталови показателя на глобално ниво, показват данни, събрани от Bloomberg. Това отразява оптимизма на инвеститорите относно усилията на президента Хавиер Милей да обуздае инфлацията и да обърне годините на ендемични бюджетни дефицити. Сума от 10 хил. долара, инвестирана в показателя, би се превърнала в 21 377 долара след корекция спрямо инфлацията.

Злато, сребро

Златото получи тласък от покупките на централните банки – особено на Китайската народна банка и други банки от развиващите се пазари, както и от облекчаването на паричната политика на Федералния резерв и търсенето на убежище в периоди на глобално напрежение. Инвестиция от 10 хил. долара в благородния метал е нараснала до 12 722 долара. В същото време среброто бе подкрепено от поскъпването на златото и инвестиция от 10 хил. долара в сребро би се повишила до 12 146 долара.

 

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:57 | 02.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още