Цените на петрола се повишават в четвъртък, в първата сесия за 2025 г., а инвеститорите, които се завърнаха от ваканцията си, следят внимателно възстановяването на китайската икономика и търсенето на горива след обещанието на президента Си Дзинпин да насърчава растежа, предава Ройтерс.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поскъпват със 17 цента до 74,82 долара за барел, след като се повишиха с 65 цента във вторник, последния борсов ден за 2024 г. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI прибавят 19 цента до 71,91 долара за барел, след като поскъпнаха със 73 цента в предходната сесия.
Във вторник китайският президент Си Дзинпин заяви в новогодишното си обръщение, че страната ще въведе повече проактивни политики за насърчаване на растежа през 2025 г.
Фабричната дейност в Китай е нараснала през декември, но с по-бавен темп от очакванията, показа допитване на Caixin/S&P Global. Това се случва на фона на опасенията за перспективите пред търговията и рисковете от предложените от новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп мита.
Данните са в унисон с официално допитване, публикувано във вторник, което показа, че промишлената дейност в Китай почти не е нараснала през декември, въпреки че секторът на услугите и на строителството се възстановяват. Данните сочат, че въведените стимули оказват известно влияние в някои сектори, докато Китай се готви за нови рискове пред търговията.
Трейдърите се завръщат на бюрата си и вероятно обмислят по-високите геополитически рискове и влиянието на Тръмп, който може да нажежи американската икономика на фона на последиците от митата, коментира пазарният анализатор на IG Тони Сайкамор. „Данните за промишленото производство в САЩ утре (петък) ще бъдат от ключово значение за следващото движение на суровия петрол“, допълва той.
Инвеститорите очакват и седмичните данни за запасите от петрол в САЩ от Администрацията за енергийна информация, които бяха отложени за четвъртък поради Нова година.
Очаква се наличностите от американски суров петрол и дестилати да са намалели миналата седмица, а запасите от бензин да са нараснали, показа допитване на Ройтерс от вторник.
Търсенето на петрол от САЩ достигна най-високото си ниво от пандемията насам през октомври до 20,01 млн. барела дневно, с около 700 хил. барела дневно повече от септември, показаха данни на Администрацията за енергийна информация от вторник.
Добивът на суров петрол от водещия производител в света нарасна до рекордните 13,46 млн. барела дневно през октомври, с 260 хил. барела дневно повече от септември, показа докладът.
През 2025 г. цените на петрола вероятно ще бъдат ограничени до около 70 долара за барел, което би било трета поредна година на спад след свиването с 3% през 2024 г., тъй като слабото търсене от Китай и нарастващото предлагане в света неутрализират усилията на ОПЕК+ да подсили пазара, показа месечно допитване на Ройтерс.
В Европа Русия спря износа на газ през тръбопроводите от съветските времена, преминаващи през Украйна, на Нова година. Очаква се спирането на доставките да не повлияе на цените за потребителите в ЕС, тъй като някои купувачи се договориха за алтернативни доставки, а Унгария ще продължи да получава руски газ през газопровода „Турски поток“ под Черно море.
*Информацията е актуална към 10 ч. българско време.