Какаото и кафето се подготвят да приключат 2024 г. като най-печеливши сред суровините за втора поредна година поради световния дефицит на предлагане. Въглищата за производство на стомана се представят най-зле през годината заради бавния растеж на Китай.
Международното търговско напрежение вероятно ще доминира стоковия пейзаж през 2025 г., когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, според анализатори, цитирани от Ройтерс.
Силният долар и привлекателността на златото като сигурно убежище за инвеститорите вероятно ще подкрепят цените на благородните метали, докато достатъчното предлагане може да потисне цената на петрола за трета година.
Лошата новина за любителите на шоколада е, че цената на какаото почти се утрои през 2024 г., като изпревари значително ръста на цените на други суровини. Какаото достигна рекордно високо ниво от 12 931 долара за тон в Ню Йорк по-рано този месец поради прогнози за по-слабо предлагане за четвърти пореден сезон в Западна Африка след сухо време.
„Секторът на меките храни, воден от какаото и кафето, е основният победител на фона на неблагоприятните метеорологични условия в ключови региони на отглеждане, което подчертава риска за цените, когато продукти като тези се произвеждат и доставят от относително малки географски райони“, казва Оле Хансен, ръководител стокова стратегия в Saxo Bank в Копенхаген.
Най-големите производители на какао - Кот д'Ивоар и Гана, претърпяха загуба на реколта поради неблагоприятни метеорологични условия, болести по растенията, контрабанда и намаляване на насажденията в полза на незаконния добив на злато.
Сушата въздейства и върху запасите от кафе. Цените на кафето ICE Arabica скочиха до най-високото си ниво от повече от 40 години заради опасения, че тежката суша по-рано през годината е навредила на предстоящата реколта в най-големия производител на кафе – Бразилия.
Суровият петрол и металите имаха затруднения през 2024 г., тъй като Китай, втората по големина икономика в света и най-големият купувач на суровини, изпитваше трудности главно поради кризата с имотите.
Суровият петрол сорт Брент и WTI може да отчете трети пореден годишен спад на цените през 2025 г., тъй като предлагането изпреварва възстановяването на растежа на търсенето, въпреки че политиката на Тръмп спрямо Русия и Иран може да ограничи предлагането. Свободният капацитет на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) достига безпрецедентните 5 млн. барела на ден, изчисляват анализатори. Групата удължи действието на съкращенията на производството до март.
Цените на желязната руда в Китай възстановиха някои загуби през последните месеци, но все още се насочват към спад от 15% през 2024 г. Цените може да паднат отново през следващата година, тъй като предлагането на желязна руда расте и търсенето на стомана в Китай намалява въпреки мерките за стимулиране на Пекин, казват анализатори.
„Очакваме увеличаването на предлагането на желязна руда от големите миннодобивни компании да бъде по-голямо от това през 2024 г., но производството на стомана в Китай вероятно ще се понижи“, казва Пей Хао, старши анализатор в брокерската компания Freight Investor Services. От компанията прогнозират средна цена от 100 долара на тон през 2025 г., което е спад от средно 110 долара през 2024 г.
Златото и среброто поскъпнаха с повече от 25% през 2024 г. и може да се повишат цените си още през следващата година в зависимост от намаляването на лихвения процент от Федералния резерв на САЩ и тарифната, данъчната и външната политика на Тръмп. Силните покупки на злато от централните банки ще подкрепят търсенето, коментира ръководителят стокови изследвания на ING Уорън Патерсън.
Очаква се цените на медта и алуминия да се повишат заради ограничените доставки, енергийния преход и надеждите, че стимулите в Китай ще повишат търсенето.
Що се отнася до селскостопанските продукти, фючърсите на малайзийското палмово масло скочиха с около 20% през 2024 г., като прекъснаха две последователни години на загуби. Застрашаващото реколтата време също доведе до ръст от 42% на фючърсите върху каучука в Токио.
За разлика от това, соята, царевицата и пшеницата поевтиняват през 2024 г. Все пак цените на пшеницата могат да намерят известна подкрепа през 2025 г., тъй като по-топлото време в Русия, най-големият износител, заплашва да намали производството.
Най-големият износител на соя Бразилия е готова да осигури рекордни доставки през 2025 г., което я позиционира да отговори на нарастващото търсене от Китай, ако избухне търговска война между Вашингтон и Пекин.