Турската лира е най-зле представящата се валута на развиваща се икономика в понеделник, след като коментар на президента Реджеп Тайип Ердоган за лихвените проценти разпали опасенията за връщане към нетрадиционната парична политика, която той поддържаше в миналото.
Лирата поевтиня с 0,6% спрямо долара, което доведе до обезценяването ѝ в сравнение със зелените пари с 16% тази година, съобщава Bloomberg.
Същевременно валутният индекс на MSCI за развиващите се икономики е до голяма степен непроменен в понеделник и отчита незначителен спад за 2024 г., добавя агенцията.
Ердоган коментира, че лихвените проценти определено ще паднат през следващата година и че „2025 г. ще бъде емблематична година за това“.
Централната банка на страната намали основния си лихвен процент за първи път от 2023 г. Сега анализаторите очакват лихвите да падат на всяка политическа среща през 2025 г., въпреки че централните банкери предупреждават, че не бива да се очаква такъв непрекъснат цикъл на облекчаване на паричната политика.
Изявлението на Ердоган „може да предизвика безпокойство на пазара, че може да има процес на намаляване на лихвените проценти, който не е съвместим с инфлацията“, коментира икономистът Халук Бурумчъкчъ от Burumcekci Research and Consulting в Истанбул.
Според него изявлението хвърля „сянка върху новото ръководство на централната банка, което завърши теста на процеса на повишаване на лихвените проценти с по-висока достоверност, а това ще затрудни работата му в още по-критичния тест на процеса на облекчаване“.
Графика: Bloomberg
Междувременно турските акции поскъпват, докато индексът на MSCI за развиващите се пазари се понижава за трети ден след по-слабата сесия на Уолстрийт в петък.