Цените на петрола бележат леки колебания в понеделник по време на слаба търговия в края на годината, тъй като търговците очакват нови икономически данни за Китай и САЩ по-късно тази седмица, за да оценят растежа в двете страни, които са най-големите потребители на петрол в света.
Фючърсите на суровия петрол от сорта Брент обърнаха по-ранната посока от деня и поевтиняват с 0,1% до 74,09 долара за барел към 9 часа българско време. Цената на американския суров петрол West Texas Intermediate спада с 0,08 на сто до 70,54 долара за барел.
И двата договора поскъпнаха с по около 1,4% през миналата седмица, подкрепени от по-голямото от очакваното намаляване на запасите от суров петрол в САЩ през седмицата, приключила на 20 декември.
Цените на петрола бяха подкрепени и от оптимизма за икономическия растеж на Китай през следващата година, който може да повиши търсенето от страната, която е най-големият вносител на суров петрол. За да съживят растежа, китайските власти се съгласиха да емитират специални държавни облигации на рекордната стойност от 3 трилиона юана (411 млрд. долара) през 2025 г.
Цените на суровия петрол вървят към спад за годината, като от средата на октомври търговията е ограничена в тесен диапазон. Пазарът се влияе от бичи и мечи сигнали, включително продължаващите военни действия в Близкия изток и опасенията за търсенето в Китай.
Цените на петрола вървят към умерен годишен спад. Графика: Bloomberg
"Потреблението на петрол в световен мащаб достигна исторически връх през 2024 г., въпреки че Китай не отговори на очакванията, а запасите от петрол през следващата година са на сравнително ниски нива", казва Райън Фицморис, старши стратег по суровините в Marex. "В бъдеще се очаква икономическите данни за Китай да се подобрят, тъй като неотдавнашните мерки за стимулиране на икономиката ще влязат в сила през 2025 г. Освен това по-ниските лихвени проценти в САЩ и другаде би трябвало да подкрепят потреблението на петрол", допълва той.
Инвеститорите очакват във вторник да бъдат публикувани PMI индексите в производството в Китай, а в петък - ISM индексите в САЩ за декември.
В Европа надеждите за ново споразумение за транзит на руски газ през Украйна намаляват, след като в четвъртък руският президент Владимир Путин заяви, че тази година не е останало време за подписване на ново споразумение. Анализаторите очакват загубата на руския тръбен газ да доведе до увеличаване на вноса на втечнен природен газ в Европа.