Цените на петрола остават почти без промяна в петък, но се насочват към седмичен ръст на фона на оптимизма, че усилията за стимулиране на икономиката ще предизвикат възстановяване в Китай, но по-силният долар ограничава ръстовете, предава Ройтерс.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поевтиняват с два цента до 73,24 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI са надолу с един цент до 69,61 долара за барел спрямо края на търговията в четвъртък. Но на седмична база Брент поскъпва с 0,4%, а WTI – с 0,2%.
В четвъртък Световната банка повиши прогнозите си за икономическия растеж в Китай през 2024 и 2025 г., но предупреди, че слабото доверие на домакинствата и на бизнеса наред с проблемите в имотния сектор ще продължат да натежават върху икономиката и догодина.
Китай, който е най-големият вносител на петрол в света, ревизира нагоре данните си за брутния вътрешен продукт през 2023 г. с 2,7%, но също така заяви, че промяната няма да окаже съществено въздействие върху растежа тази година.
Китайските власти приеха да емитират специални държавни облигации на стойност 3 трлн. юана (411 млрд. долара) догодина, съобщи Ройтерс тази седмица, като се позова на запознати източници. Пекин увеличава фискалните си стимули, за да съживи изпитващата затруднения икономика.
Но по-силният американски долар натежава върху цените на петрола и ограничава ръстовете. Зелената валута поскъпва с около 7% това тримесечие и остава близо до двегодишен връх спрямо други големи валути, след като Федералният резерв даде сигнал за по-бавно понижение на лихвите през 2025 г.
Силният долар прави петрола по-скъп за притежателите на други валути.
Новият седмичен доклад за наличностите в САЩ на Американския петролен институт показа, че запасите от суров петрол са намалели миналата седмица с 3,2 млн. барела, съобщиха пазарни източници във вторник.
Търговците ще изчакат да видят дали официалният доклад за наличностите от Администрацията за енергийна информация на САЩ ще потвърди спада. Тя трябва да публикува доклада си в петък, по-късно от обичайното заради Коледа.
Анализатори, участвали в допитване на Ройтерс, очакват наличностите от суров петрол да са намалели с около 1,9 млн. барела в седмицата до 20 декември, а наличностите от бензин и дестилати да са спаднали съответно с 1,1 млн. барела и 0,3 млн. барела.
*Информацията е актуална към 9 ч. българско време.