Германия натиска за фискални стимули
След изборите в Германия на 23 февруари 2025 г. водената от ХДС коалиция може да се съгласи да облекчи конституционното правило, ограничаващо публичните дефицити. Това отваря вратата към така необходимия план за стимулиране на съживяването на германската икономика, която е в застой от 2022 г.
В този контекст Германия също така може да се съгласи да обсъди издаването на европейски облигации за финансиране на структурни инвестиции, предназначени да подобрят средносрочните перспективи пред растежа на Европа съгласно препоръките на доклада на Марио Драги за бъдещето на европейската конкурентоспособност.
Германия и еврозоната, при развитие на този сценарий, биха се възползвали от този фискален стимул, като дадат тласък на растежа. Публичният дълг в Германия обаче в този случай ще започне да нараства от сегашното си умерено ниво, а съвкупният публичен дълг в еврозоната ще се повиши допълнително.
Това би засилило и вътрешният инфлационен натиск в еврозоната заради повишеното търсене. Така ЕЦБ няма да изпитва натиск да облекчи паричната си политика и може да спре цикъла на намаляване на лихвените проценти по-рано от очакваното. Ще има увеличение обаче на лихвите по облигациите.
БРИКС приема биткойна като алтернатива на долара
В началото на 2024 г. БРИКС – обединението на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, обедини усилията си, за да създаде единна платежна система, базирана на иновативните технологии на цифровите валути и блокчейн. Този амбициозен ход не е просто технологичен пробив, той представлява стратегическа маневра, насочена към укрепване на финансовата автономност, намаляване зависимостта на страните от съюза от доминиращи валути като щатския долар и заобикаляне на традиционните банкови мрежи като SWIFT.
Въпреки обещаващите аспекти на тази инициатива, остават големи предизвикателства. Един ключов въпрос е осигуряването на оперативна съвместимост между различните цифрови валути и национални платежни системи. Освен това, както при всяка цифрова финансова система, осигуряването на трансакции и защитата на поверителността на потребителите са от решаващо значение.
След няколко срещи на върха в началото на 2025 г. страните от БРИКС могат обаче да решат да приемат биткойна като алтернативна валута на долара. Биткойнът отговаря на всички изисквания като глобално средство за обмен и резервна валута. Той е политически неутрален, има непроменлива парична политика, гарантира силни права на собственост и се възползва от подобрена функционалност чрез решения от слой 2 като Lightning Network. Така биткойнът може да се възприеме и от други нововъзникващи пазари.
След един такъв ход САЩ, Европа и Китай би трябвало да решат да натрупат биткойни като резервен актив, което ще доведе до ускореното му приемане от глобални институционални и частни инвеститори. Ръстът на глобалното търсене ще създаде голямо свиване на предлагането, което може да тласне цената на биткойна до 500 хил. долара.
От американската Великолепна седморка към китайската Великолепна седморка
Към днешна дата светлината на прожекторите е върху американската компания Nvidia. Нейните процесори са от ключово значение за обучението на масивни AI модели, като тези, разработени от OpenAI за захранване на технологии като ChatGPT.
Правителството на САЩ демонстрира решимостта си да ограничи достъпа на Китай до своя технологичен конкурент и неговите модерни полупроводници, както и инструментите, необходими за производството им. Това засили вниманието върху вътрешните усилия на Китай за разработване на полупроводникова технология, способна да се конкурира с тази на Nvidia, и да подкрепи амбициите на AI на втората по големина икономика в света.
Един от ключовите технологични играчи в Китай е Huawei, която има широка гама от бизнеси, включително телекомуникационна инфраструктура, потребителска електроника и облачни изчисления. Нейното подразделение за дизайн на чипове, HiSilicon, в момента произвежда чипа Ascend 910B и се подготвя да пусне Ascend 910C, който според Wall Street Journal може да съперничи на продукта H100 на Nvidia.
До средата на 2025 г. пазарните настроения биха могли да се променят, тъй като Nvidia ще се изправи пред значителна конкуренция от Китай. Това развитие може да предизика рязък спад в цената на акциите на Nvidia, както и по-широк спад при акциите на т. нар. Великолепна седморка.
Сблъсък САЩ-ОПЕК
Макрогледната точка на новия министър на финансите на САЩ Скот Бесент за това от какво се нуждае икономиката на САЩ може да се обобщи с неговото правило 3-3-3: намаляване на бюджетния дефицит до 3% от БВП до 2028 г.; увеличаване на растежа на БВП до 3%; изпомпване на допълнителни 3 млн. барел петрол на ден.
При администрацията на Байдън ОПЕК+ ограничаваше производството в опит да предотврати появата на огромен излишък в предлагането, който може да потисне цените и да навреди на зависимите от петрола икономики на своите държави членки. Междувременно производството на суров петрол в САЩ надминава всеки рекорд в историята за шест поредни години, като страната си спечели пазарен дял за сметка на ОПЕК+.
Докато Бесент разгръща новата си политика, ОПЕК+ може да реши да контраатакува, като наводни пазара с петрол, което да свали цената до 50 долара за барел.
Близка до нулева инфлация в Европа, Швейцария се връща към отрицателните лихви
През 2025 г. политическите кризи във Франция и Германия могат да доведат до парализа и голям икономически спад. Инфлацията в еврозоната при такъв сценарий може да се доближи до нула, което да накара Европейската централна банка (ЕЦБ) да понижи лихвените проценти доста под неутралното им ниво. Централната банка отново може да въведе програма за количествено облекчаване, за да предотврати нарастващата икономическа фрагментация, изострена от политическото напрежение във Франция и другаде.
Междувременно Швейцарската национална банка може да изненада пазарите, като въведе отрицателни лихви, за да противодейства на надценяването на швейцарския франк, тъй като инфлацията ще е далеч под целта ѝ.
Взрив на голям фонд
Комбинацията от спад на акциите на Великолепната седморка, необичайно ниска волатилност и странни движения на валутните и стоковите пазари може да дерайлира голям фонд, хванат в капана на погрешни сделки. Всичко ще започне с движение на цената на един актив в неочаквана посока, което ще предизвика верижна реакция в други сделки в рамките на портфейла. Това ще доведе до принудителни ликвидации и ще предизвика силна волатилност.
Сривът може да е светкавичен и въпреки че тези събития са редки, условията за нещо подобно са налице през 2025 г.
преди 3 дни Германия сама се ликвидира. Евросъюза взима грешни решения едно след друго. отговор Сигнализирай за неуместен коментар