IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как излизането на хедж фондовете промени световните какаови пазари

Цените на какаото достигнаха рекордни върхове поради проблеми с предлагането в Западна Африка

12:33 | 05.01.25 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Зад рекордния ръст на цените на какаото тази година, сегмент от финансовите пазари, който доведе до сеизмична промяна на цената на шоколада, стоят хедж фондовете, които го подкрепяха, но сега се оттеглят, пише Ройтерс. Цените на захарните изделия – от шоколадовите десерти до горещия шоколад, са силно повлияни от фючърсите върху какаовите зърна. Тези финансови инструменти, търгувани в Лондон и Ню Йорк, позволяват на купувачите и на продавачите на какао да определят цена за стоката, формирайки бенчмарк за продажбите в света.

В средата на 2023 година хедж фондовете – клас инвеститори, които използват частно набрани средства, за да правят спекулативни залози, започнаха да се оттеглят от търговията с фючърси върху какаото поради колебанията на цените на пазара, които увеличаваха разходите им за търговия и ги затрудняваха в постигането на печалби.

Те ускориха оттеглянето си през първото полугодие на миналата година, след като цените на какаото достигнаха рекорд през април, стимулирани от проблеми с предлагането в Западна Африка, сочат изчисления на Ройтерс на база данните на Комисията за търговия на стокови фючърси на САЩ (CFTC), която наблюдава пазара в Ню Йорк, и ICE Futures Europe, борса, която набира данни за търговията в Лондон.

„Този пазар стана по-волатилен“, казва Разван Ремсинг, директор на инвестиционните решения в компанията Aspect Capital, фонд на стойност 9,3 млрд. долара, базиран в Лондон, който използва кодиране и алгоритми, за да намира възможности за търговия. „Реакцията на нашата система беше да ограничим позициите си“, допълва той.

Aspect е намалила експозицията си към какаото в своя Диверсифициран фонд от близо 5% от нетната стойност на активите му през януари до под 1% след април, става ясно от презентация, видяна от Ройтерс.

Оттеглането на хедж фондовете и други спекуланти предизвика спад на ликвидността на пазара, като затрудни покупките и продажбите, тласна волатилността до рекордни върхове и доведе до още по-голямо повишение на цените.

Ройтерс е разговаряла с ръководители на фондове, брокери и трейдъри на какаовия пазар, които заявили, че оттеглянето, за което се разказва подробно за първи път, е оставило трайни следи върху пазара. Това е довело до по-големи разлики между цената, на която може да бъде купено и продадено какаото, и е накарало някои играчи в индустрията да потърсят алтернативни инструменти, оставайки трайни последици за сектора.

През декември броят на фючърсите, притежавани в световен мащаб към края на дадена борсова сесия, ключов индикатор за стабилността на пазара, известен като „отворен интерес“, достигнаха най-ниското си ниво поне от 2014 г. насам, знак, че фючърсният пазар като цяло се е свил значително. За периода преди 2014 г. не са налични данни.

Фючърсният пазар е ключова част от какаовата индустрия, като позволява на производители и шоколадови компании да предпазят експозицията си от колебания в цената на зърната.

Фючърсите определят приходите на фермерите и на бедните страни, които произвеждат какаото в света, голямата част от което идва от Гана и Кот д’Ивоар в Западна Африка.

Хедж фондовете и спекулантите станаха по-големи играчи на стоковите пазари през последните две десетилетия, тъй като стойността на общите им активи нарасна. Но като чисто финансови инвеститори те няма нужда да остават на пазара в момент на натиск.

Последиците от излизането на хедж фондовете показват колко зависима е станала търговията от тези слабо регулирани фондове, които все повече оформят финансовите пазари. Тази година Ройтерс съобщи, че хедж фондове навлизат усилено на пазара на държавни облигации в еврозоната, оценяван на 10 трлн. долара, предизвиквайки вниманието на регулаторите, и за нарастващото им влияние върху европейската търговия с акции.

Бернхард Трьостер икономист в Австрийската фондация за анализи на развитието (ÖFSE) във Виена, който миналата година стана съавтор на доклад за нарастващата роля на финансовите играчи на пазара на суровинни деривати, коментира, че оттеглянето на хедж фондовете е подхранило кризата на какаовите пазари.

„Когато пазарите станаха толкова волатилни тази година, стана ясно колко важни са станали хедж фондовете и финансовите участници“, отбелязва той.

Проблеми с предлагането засягат цените

Пазарният дял на хедж фондовете и на други спекуланти достигна връх от 36% през май 2023 г., най-високото ниво от поне десет години, след което започна тяхното оттегляне, сочат данни, събрани от Ройтерс.

Тогава, в началото на тази година, цените на какаото в света нараснаха, след като водещият производител Кот д’Ивоар беше засегнат от неблагоприятно време и болест по растенията. Вторият по големина производител Гана се представя още по-лошо, като контрабандата, незаконният добив на злато в какаовите плантации и лошото управление на сектора се прибавиха към проблемите.

В началото на февруари цените на какаото преминаха предишния рекорден връх от 1977 г. Ръководителите на пет хедж фонда са коментирали пред Ройтерс, че са започнали да се оттеглят с нарастването на волатилността и разходите за търговия.

Лорънс Абрамс, президент на Absolute Return Capital Management в Чикаго, казва, че разходите за търговия с един фючърсен договор върху какаото са нараснали от 1980 долара през януари до 25 971 долара до юни.

Високите цени и волатилността наред с намаляващата ликвидност започнаха да засегят „решенията за търговия и управление на риска на нашата система“, казва Абрамс, чийто фонд разпродал позициите си преди връхната точка на цените през април.

Много хедж фондове обещават на инвеститорите, че няма да надвишат определено ниво на риск, което означава, че ако даден пазар стане твърде волатилен, те трябва да намалят експозицията си към него.

Разликата между предлаганите и търсените цени за фючърсите нарасна след оттеглянето на хедж фондовете. Това затрудни търговията – по-ниската ликвидност и по-широките спредове означават, че трейдърите не успяват да осъществят големи сделки без да повлияят на общите цени.

„Нуждаем се от спекуланти“, казва Владимир Зинтек, партньор по търговията в консултантската компания StoneX, имайки предвид хедж фондовете, които не са сред неговите клиенти. „Без спекуланти на пазара губим голяма част от ликвидността, което води до тези много големи и хаотични пазарни колебания“, допълва той.

До средата на април контрактите в Ню Йорк достигнаха тогавашен рекорд от над 12 хил. долара, над три пъти повече в сравнение с януари, карайки хедж фондовете да разпродадат позициите си.

Делът на хедж фондовете от пазара на фючърси върху какаото намаля до 7% в края на май, най-ниското ниво от поне десет години, сочат данни. Европейски брокер, пожелал да остане анонимен, казва, че паниката на пазара нараснала през март и април с пресъхването на ликвидността.

Волатилността на фючърсите върху какаото достигна исторически връх през май, като те поскъпнаха пет пъти спрямо година по-рано, сочат данни на London Stock Exchange Group (LSEG).

Среднодневните ценови колебания същия месец доближиха 800 долара, около 15 пъти над нивата година по-рано, сочи анализ на Ройтерс на данни на компанията PortaraCQG.

По-рискови пазари

За големите търговски къщи, които купуват и продават какаови зърна, включително сингапурската Olam, швейцарската Barry Callebaut и базираната в САЩ Cargill, пресъхването на ликвидността и свързаното с него повишение на цените задълбочиха удара за над 1 млрд. долара върху фючърсните им позиции.

Загубите дойдоха по-рано тази година, след като Гана, след катастрофална реколта в сезона от октомври 2023 г. до септември 2024 г., отложи доставката на близо половината от зърната, които страната бе поела ангажимент да продаде, разстройвайки стратегиите на фючърсния пазар на търговците на какао.

Те обичайно използват фючърсите, за да заключват постигнати цени за какаовите зърна или да се предпазят от риска от намаляващите цени.

Но тази стратегия беше осуетена, след като Гана отложи доставките си. Търговците бяха принудени да ликвидират с големи загуби къси позиции за месеца на очакваните доставки и да поемат нови къси позиции.

Сътресенията на пазара накараха някои търговски къщи и производители да потърсят алтернативи на фючърсите.

Австралийската инвестиционна банка Macquarie, голям играч на стоковите пазари, коментира пред Ройтерс, че е продала продукти на търговски къщи, преработватели и производители на шоколад, когато волатилността на какаото достигна рекордни нива тази година, а търсенето остана високо.

„Какаови туристи“

Някои хедж фондове се завърнаха на пазара. Наред с други спекуланти, които търгуват, използвайки средства на инвеститорите, те съставляваха 22% от търговията с фючърси този месец, сочат данни. Но купуването и продаването на променащия се какаов пазар стана по-трудно.

Даниел Макензи, управляващ директор на базираната във Великобритания компания Cocoa Hub, която продава какаови зърна на производители на занаятчийски шоколад, казва, че по-високите и по-волатилни цени принуждават малките и средни производители да решават дали да прехвърлят разходите на клиентите или да намалят размера на продукта.

Докато хедж фондовете напускат, краткосрочните инвеститори, които купуват и продават активи в рамките на една борсова сесия, остават на пазара, казва европейски брокер.

Този месец те са съставлявали 5% от пазара, почти същия дял като в началото на годината, показват данни.

Тези инвеститори не могат да осигурят ликвидност на пазара, тъй като тази роля традиционно се изпълнява от хедж фондовете, казват двама брокери.

„Обичам да ги наричам какаови туристи, те навлизат на пазара, задържат позиция за ден-два, след това излизат“, отбелязва европейският брокер.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:34 | 05.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още