Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average потъна още по-дълбоко в учебниците по история в сряда, след като записа десета поредна губеща сесия поради разочароващите перспективи за лихвите на Федералния резерв, предава CNBC.
Dow изгуби 1123,03 пункта и завърши сесията на ниво от 42 326,87 пункта, най-дългата му губеща серия от 11-дневния спад през 1974 г. Спадът в сряда е най-големият от август и е едва вторият път, в който индексът губи 1000 пункта в една сесия през тази година.
Широкият измерител S&P 500 се понижи с 2,95% до 5872,16 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite отписа 3,56% и завърши сесията на равнище от 19 392,69 пункта, като загубите му се засилиха в края на търговията.
Централната банка понижи основната си лихва с четвърт пункт до целеви диапазон от 4,25%-4,5%, както се очакваше. Но Фед съобщи, че ще намали лихвата си само два пъти през 2025 г., по-малко от очакваните четири понижения, посочени в предишната прогноза.
Председателят на Фед Джером Пауъл заяви, че ходът на централната банка да понижи лихвите през последните месеци ѝ позволява да „бъде по-предпазлива, докато обмисляме още корекции в нашата лихва“.
Преди сряда трейдърите се надяваха Фед да остане агресивна с лихвените понижения през 2025 г. и да подкрепи още повече „бичия“ пазар.
Доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа премина границата от 4,50% след предпазливите прогнози на Фед, подлагайки на натиск цените на акциите. Доходността по 10-годишните облигации също се повиши до 4,684%.
„Рисковите активи и много високо оцененият фондов пазар не харесват идеята, че лихвените понижения са по-малко вероятни от двете страни на мандата. Това, което разбрах от пресконференцията, е, че няма да има агресивен цикъл на понижения... и пазарът до голяма степен е в синхрон с това“, коментира главният изпълнителен директор на DoubleLine Capital Джефри Гундлач.
Губещата серия на Dow започна след сесията, в която той завърши над 45 хил. пункта за първи път в историята на 4 декември. Общите загуби на индекса в низходящата му серия достигнаха 6%.
Преди да се задълбочи в сряда, най-тежката губеща серия на Dow от десетилетия се дължеше основно на ротацията от компании, свързани със старата икономика, към технологични акции, сектор, който вековният показател подценява в сравнение с по-широкия пазар.
Но целият пазар беше разтърсен в сряда. Спадът на S&P 500 също е най-големият от август насам и намали ръста му за 2024 г. до 23%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от други шест основни валути, отбеляза ръст от 1,19% до ниво от 108,23 пункта, най-високото ниво от 2022 г. насам. Ръстът тласна останалите големи валути надолу, като еврото, паундът и швейцарският франк поевтиняха с 1% спрямо долара за деня, докато офшорният юан достигна най-ниското си ниво от 2023 г. насам.
На стоковите пазари цената на петрола се понижи, след като запасите от суров петрол в САЩ намаляха и след съобщенията на Фед за лихвите и перспективите за догодина.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент отписаха 20 цента до 73,39 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI поскъпнаха с 50 цента до 70,58 долара за барел.
Американските фючърси върху златото се понижиха с 0,3% до 2653,30 долара за тройунция.
преди 2 часа Увeличете пeниca си с поне 11 см, получете твърда epeкция и накарайте приятелката си да свъpши поне пет пъти подpед: гаpантиран ефект, доказан с научни изследвания. Ето тази статия:---- https://come.ac/titan отговор Сигнализирай за неуместен коментар