IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо апетитът за кеш в САЩ и Европа върви в различни посоки?

Спадът на вложенията в кеш в еврозоната означава, че парите се насочват директно към по-доходоносните акции отвъд Океана

11:35 | 19.12.24 г. 1
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Пиковете на фондовия пазар обикновено съвпадат с най-ниските стойности на паричните наличности. Регионалното изкривяване на тази картина може да се обърква заради сигналите за всеки, който все още се притеснява от акциите на САЩ.

Преобладаващият, почти изнервящ, възход за акциите на Wall Street, очакван през 2025 г., вече е доста ясен. Нито една от 16-те годишни прогнози, събрани от Ройтерс от водещи брокери и инвеститори, не показва спад на S&P500 след 12 месеца например.

Всички проучвания сигнализират обаче едно нещо - исторически ниските инвестиции в кеш.

Според проучване на Bank of America сред мениджъри на активи по света средните нива на парите в брой в портфейлите падат под 4% през декември, което е още един противоречив сигнал за продажба на акции. Банката подчертава констатацията, като показва, че нетните разпределени парични средства спрямо референтните стойности на фондовете са се сринали най-много за пет години.

По-ниските парични позиции в миналото бяха белязани от дефлация на капиталовите пазари в началото на 2002 г. и 2011 г., припомня Ройтерс.

В съчетание с рекордната експозиция към американски акции и икономическия оптимизъм – само 6% от фондовете очакват „твърдо приземяване“ през следващите 12 месеца, глобалната ротация от парични средства към акции през месеца след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ е най-видима от 10 години насам.

Тази картина прикрива редица тревожни фактори. Като начало изглежда, че парите, които се насочват към подобни на паричните фондове на американския паричен пазар, се увеличават след изборите в САЩ. Въпреки че може да има редица фактори зад този растеж на активите под управление на паричните фондове, като реинвестирани лихвени печалби или продължаваща миграция на домакинствата от по-нискодоходните спестовни сметки, това едва ли отразява вида спад, наблюдаван в паричните нива на глобалните фондове.

Паричните фондове в САЩ се разширяват дори откакто Федералният резерв започна да намалява краткосрочните лихвени проценти през септември.

Ключът е в привидно непоклатимата вяра сред международните инвеститори в „изключителната“ икономическа и инвестиционна история на САЩ – също ясно отразена в проучването на Bank of America.

Нещо повече, подгрупа само на европейски мениджъри на активи показва къде наистина се крие дълбочината на неприязънта към парите в брой – средните нива на инвестициите в регионалните фондове там е значително под глобалните нива и близо до най-ниските от повече от десетилетие.

Европейската централна банка (ЕЦБ) и централната банка на Швейцария намалиха вече по четири пъти основните лихвени проценти. Основната лихва на ЕЦБ е със 160 базисни пункта под лихвения процент на Федералния резерв, а основният лихвен процент на Швейцария отново достигна почти нула.

След като европейската икономика се очаква значително да изостане в сравнение с американската през следващата година, а лихвите се смята, че ще се понижат още повече, апетитът за парични средства ще е различен от двете страни на Океана. 

Ако се съди по рекордния дял от 36% на европейските мениджъри на активи, които съобщават, че увеличават разпределенията в американски акции, и 30%, които очакват американските акции да бъдат най-добре представящият се глобален актив през 2025 г., спадът на вложенията в кеш се насочва право отвъд Океана. Този поток вероятно е в ход от месеци и обяснява голяма част от огромния скок от 6% на долара спрямо еврото през последните три месеца и силното представяне на американските акции спрямо европейските.

Ключовият момент е, че ниското глобално ниво на парични средства отразява европейската картина повече от тази в САЩ. Ако Фед спре по-нататъшното намаляване на лихвените проценти, нивата на кеша в САЩ могат да останат високи, но да бъдат намалени другаде по света. Това ще доведе до странна картина – едновременно растящи акции и пари.

Само известно преразглеждане на тези крайни допускания за изключителност на САЩ - вероятно включващо някакво радикално преосмисляне на възгледите на Фед, би балансирало картината.

Нито едно от двете не изглежда вероятно в началото на следващата година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:35 | 19.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още