Повечето основни борсови индекси в Европа записаха спадове на фона на новите икономически данни от региона, съобщава CNBC.
Общоевропейският бенчмарк Stoxx 600 отчете спад от 0,42% до 513,66 пункта.
Германският измерител DAX се понижи с 0,33% до 20 246,37 пункта.
Френският показател CAC записа ръст от 0,12 на сто до 7365,7 пункта.
Британският индекс FTSE регистрира понижение от 0,81% до 8195,2 пункта.
Инвеститорите обърнаха внимание на редица нови икономически доклади. По-рано през деня Френската централна банка намали прогнозата си за икономическия растеж само няколко дни след като президентът Еманюел Макрон назначи четвъртия министър-председател на страната в рамките на една година. Според паричния орган политическите сътресения са основна пречка за доверието на домакинствата и бизнеса в страната.
Сега централната банка очаква растеж от едва 0,9% през 2025 г. вместо 1,2%, които прогнозира през септември. Представителите на финансовата институция също така намалиха прогнозата си за 2026 г. с 0,2 пункта до 1,3%.
Междувременно стана ясно, че британските фирми от частния сектор съкращават работни места с най-бързия темп от Световната финансова криза насам, без да се взема предвид периода около избухването на пандемията от Covid-19. Това е ранен признак за последиците от увеличаването на данъка върху заплатите от финансовия министър Рейчъл Рийвс с 26 млрд. паунда.
S&P Global съобщи, че съставният индекс на мениджърите по поръчките (PMI) за страната е останал непроменен на ниво 50,5 пункта през декември, което предполага стагнираща икономика. Показателят е близък до очакваните от икономистите 50,6 пункта и е малко над прага от 50 пункта, разделящ растежа от свиването.
Основните европейски борсови индекси в края на редовната търговия на 17 декември.
Във фокуса на трейдърите попадна и докладът за бизнес перспективите в Германия, които се влошават през декември, подчертавайки предизвикателствата пред водещата икономика в Европа, която ще бъде изправена пред предсрочни парламентарни избори и смяна на властта в началото на следващата година.
Показателят за очакванията на института Ifo се понижава от 87 пункта до 84,4 пункта. Икономистите, анкетирани от Bloomberg, прогнозираха леко повишение и никой от тях не очакваше отстъпление от такъв мащаб. Измерителят на текущите условия нараства, с което общият индекс достига 84,7 пункта от 85,6 пункта преди месец.
В Швейцария правителството сега очаква икономиката на страната да се разшири догодина с малко по-бавен темп от прогнозирания преди това. Експертна група на федералното правителство прогнозира, че брутният вътрешен продукт (БВП) на Швейцария ще нарасне с 1,5 на сто през 2025 г. вместо с оповестените през септември 1,6 на сто.
При индивидуалните акции книжата на химическия конгломерат BASF поевтиняха с 0,34 на сто. Цената на акциите на автомобилния концерн Volkswagen междувременно се повиши с 0,49 на сто, докато книжата на BMW прибавиха близо 1% към стойността си.